Partneři ZRS ČR
Česká republika je jedním z mnoha dárců, kteří se podílí na zahraniční rozvojové spolupráci ve světě. Od roku 2013 je plnoprávným členem výboru OECD DAC, v rámci něhož se zástupci České rozvojové agentury účastní odborných seminářů. ČRA je členem sítě evropských dárcovských agentur Practitioners' Network for European Development Cooperation. Tato platforma sdružuje sedmnáct evropských rozvojových agentur a úzce spolupracuje s Evropskou komisí.
V rámci implementace bilaterálních projektů Česká rozvojová agentura spolupracuje s řadou agentur zahraničních dárců jako například s Agenturou Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID), se Slovenskou rozvojovou agenturou (SlovakAid), s Rakouskou rozvojovou agenturou (ADA), s Německou agenturou pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (GIZ) a mnoha dalšími. Spolupráce probíhá na projektové úrovni také s mezinárodními organizacemi, jako je Rozvojový program OSN (UNDP).
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Ministerstvo zahraničních věcí je ústředním orgánem státní správy pro oblast zahraniční politiky a spolu s Ministerstvem vnitra koordinuje poskytování humanitární pomoci ČR do zahraničí. Do náplně Ministerstva zahraničních věcí ČR patří koordinace přípravy a předkládání koncepce zahraniční rozvojové pomoci, včetně stanovení teritoriálních a sektorových priorit a výhledu objemu a struktury financí na její poskytování; sestavování a předkládání ročních plánů projektů a současně předkládání výročních hodnotících zpráv vládě ČR na základě podkladů gestorů a realizátorů.; projednávání dohod a spolupráce s přijímajícími zeměmi, koordinace rozvojových aktivit s EU, OECD a dalšími mezinárodními institucemi a také poskytování informací a popularizace české zahraniční rozvojové spolupráce, včetně statistického výkaznictví.
Rada pro zahraniční rozvojovou spolupráci
Posláním rady je zajišťovat koordinaci a koherenci zahraniční rozvojové spolupráce a připravovat doporučení ministru zahraničních věcí. Rada pro zahraniční rozvojovou spolupráci vznikla k 1. lednu 2008 jako meziresortní koordinační orgán dle usnesení vlády ČR č. 1439 z 19. prosince 2007. Rada se vyjadřuje ke všem zásadním dokumentům v oblasti rozvojové spolupráce, zejména pak těm, které jsou ministrem zahraničních věcí předkládány vládě. Orgány státní správy, jejichž zástupci tvoří Radu, stejně jako pravidla jejího fungování, jsou definovány Statutem Rady pro zahraniční rozvojovou spolupráci.
České fórum pro rozvojovou spolupráci - FoRS
České fórum pro rozvojovou spolupráci – je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí. Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.
Platforma podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci
Na podporu podnikatelských aktivit v rozvojových zemích založily tři velké asociace – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Svaz strojírenské techniky a Asociace podniků českého železničního průmyslu – speciálně zaměřenou neziskovou organizaci – Platformu podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci. Platforma hledá aktivní členy, kteří mají zájem o účast v rozvojových projektech i práci v expertních týmech Platformy i v národní Radě pro zahraniční rozvojovou spolupráci ČR.
Akademický sektor
V současné době mohou zájemci o rozvojovou problematiku navštěvovat studijní programy mimo jiné na České zemědělské univerzitě v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Univerzitě Karlově, Univerzitě Palackého v Olomouci, Vysoké škole ekonomické v Praze a Západočeské univerzitě v Plzni.Letní škola rozvojové spolupráce je vzdělávací projekt určený pro studenty. Byl založen Centrem interdisciplinárních studií UP (dnešní Katedra rozvojových studií) a ČRA. ČRA projekt dlouhodobě podporuje.
Spolupráce s ostatními dárci
EUNIDA
Od roku 2013 má ČRA statut pozorovatele v rámci generálního shromáždění EUNIDA (European Network of Implementing Development Agencies).Austrian Development Agency
ČRA spolupracuje s Rakouskou rozvojovou agenturou (ADA). viz Memorandum o porozumění z 5. listopadu 2013.Practitoners' Network for European Development Cooperation
ČRA je členem otevřené platformy Practitoners' Network for European Development Cooperation, která slouží k předávání zkušeností, harmonizaci a koordinaci mezi evropskými realizátory rozvojových projektů.USAID a SIDA
Od roku 2011 ČRA aktivně spolupracuje s Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID) a Švédskou agenturou pro rozvoj (Sida) v Bosně a Hercegovině.Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN
Smyslem Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN (UNDP) (anglicky Czech-UNDP Partnership for Sustainable Development Goals) je přenos českých zkušeností a inovativních řešení, která přispějí k dosažení Cílů udržitelného rozvoje Agendy 2030 (Sustainable Development Goals, SDGs) v prioritních zemích Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky.Na období 2018–2022 byla připravena nová strategie spolupráce, která cílí svou činnost do tří prioritních zemí (Bosna a Hercegovina, Gruzie a Moldavsko) a čtyř tematických oblastí (dobrá správa věcí veřejných a dodržování principů právního státu, udržitelné nakládání s přírodními zdroji, ekonomická transformace a rozvoj, zemědělství a rozvoj venkova).