V rámci projektu podpořeného ČRA se uskutečnila studijní cesta gruzínských specialistů na ranou péči do Česka

Česká rozvojová agentura v Gruzii dlouhodobě podporuje rozvíjení sociálních a zdravotních služeb včetně zlepšení rané péče pro děti. O tu se se již delší dobu zasazuje Inga Zarandia, která podává pomocnou ruku dětem se specifickými potřebami, aby dostaly stejné šance jako ostatní. V rámci projektu podpořeného ČRA se vydala do Česka společně se studijní skupinou organizovanou Charitou ČR. Během návštěvy se seznámila s novými přístupy v poskytování rané péče a podělila se o své dosavadní zkušenosti.

Pracujete v oblasti rané péče pro děti v Gruzii. V čem konkrétně vaše role spočívá?

Působím jako vedoucí Habilitačního a rozvojového centra ve městě Batumi, které se nachází na jihozápadě Gruzie. V centru již více než deset let podporujeme děti s opožděným vývojem, děti v ohrožení, a také jejich rodiny. Naše centrum je zásadní při poskytování služeb v oblasti rané péče. Chceme, aby se těmto dětem dostalo toho nejlepšího startu do života. Jsem také spoluzakladatelka správní rady koalice pro raný vývoj dětí, kde v současné době působím. V koalici se převážně snažíme zvyšovat povědomí o problémech v oblasti rané péče a vzdělávat odborníky, kteří se touto problematikou zabývají. Díky tomu mohou služby rané péče v Gruzii fungovat.

Mohla byste, vzhledem k jasným cílům koalice, přiblížit, jak v současnosti vypadají služby rané péče pro děti v Gruzii? 

Gruzie spustila s pomocí mezinárodních odborníků program zaměřený na ranou péči pro děti již v roce 2011. Tento program řídí ministerstvo zdravotnictví a jeho cílem je podporovat děti od narození do 7 let, které čelí vývojovým problémům nebo jsou jinak ohrožené. Zkušení odborníci pracují s dětmi v jejich přirozeném prostředí, jako jsou jejich domovy nebo mateřské školy. Zaměřují se na individuální potřeby každého dítěte a podporu jeho rodiny. Přestože je program dostupný již ve většině regionů Gruzie, v odlehlých či horských oblastech zůstává jeho dostupnost bohužel omezená. V dostupnosti brání převážně geografické problémy a obtížná doprava odborníků do těchto míst.

V letošním roce jste navštívila Českou republiku, abyste se seznámila s různými postupy v oblasti rané péče a porovnala je se svými dosavadními zkušenostmi. Co nového jste při své návštěvě zjistila? 

Během naší návštěvy jsme se skupinou studovali systém rané péče v České republice, který, jak jsme zjistili, se od toho našeho v Gruzii výrazně liší. Bylo velmi poučné sledovat český přístup k tématu a zkušenosti s péčí o děti v praxi. Líbilo se nám, jaký důraz je kladen na podporu rodičů, která má velký vliv na celkovou spokojenost dětí. Na to bychom se rádi více zaměřili také u nás v Gruzii.

Je něco, co vás během vaší návštěvy překvapilo? 

Velmi nás překvapilo, jak rozsáhlý je systém podpory českých rodičů, a to včetně podpory psychosociální. Tento přístup se snažíme zavést také v Gruzii, protože věříme, že hraje důležitou roli v podpoře rodin s dětmi, které vyžadují specifickou péči. 

Už jste některé hlavní problémy z oblasti raného vývoje dětí v Gruzii zmínila. Potýkáte se ještě s nějakými dalšími? 

Jeden z největších problémů zůstává poskytování služeb rané péče ve školách a školkách. Z důvodu nedostatku odborníků se často péče pro děti oddálí a některé z nich se do programu přidají až ve svých 7 letech. Pro naše odborníky je tato situace velmi náročná. Představuje totiž velkou pracovní zátěž, která mnohdy vede k vyhoření, nebo dokonce ke změně zaměstnání. Kromě toho, program má velmi omezený rozpočet. To je důvod, proč dává mnoho odborníků přednost práci v soukromém sektoru před službami financovanými státem. Proto je odborníků stále tak málo.

Jak vám s těmito problémy pomáhají projekty České rozvojové agentury realizované Charitou ČR? 

Charita hraje v pomoci dětem s vývojovými poruchami v Gruzii zásadní roli. A to již od roku 2015. Díky Charitě a finanční podpoře České rozvojové agentury jsme mohli výrazně zlepšit služby pro osoby s autismem v mnoha regionech. Také naše centrum v Adžárii z jejich podpory v podobě odborného školení a kvalitní supervize velmi těží. V současné době školí Charita Česká republika nové odborníky v oblasti rané péče, abychom mohli více pomoci dětem, které na podporu teprve čekají. Spolupráce s Charitou a dalšími partnery, včetně gruzínského ministerstva zdravotnictví, je klíčová pro zlepšení služeb rané péče v celé Gruzii.

Vzhledem k úsilí, které do této oblasti vkládáte, zaznamenala jste v posledních letech nějaké zlepšení? 

Určitě. Díky finanční podpoře ministerstva zdravotnictví, kterou jsme použili na složku odborného vedení programu rozvoje dětí v raném věku, došlo od roku 2022 k velkému zlepšení. Zejména pak v kvalitě podpory poskytovanou odborníky a celkové úrovni služeb rané péče pro děti a jejich rodiny. 

Už jste prozradila některé plány do budoucna. Jaké jsou ale dlouhodobé cíle v oblasti rané péče v Gruzii? 

Jedním z dlouhodobých cílů naší koalice je zlepšit přístup k službám ve všech regionech Gruzie, včetně odlehlých horských oblastí, kde je v současné době přístup omezený. Naším cílem je také posílit spolupráci s mateřskými školami a poskytnout kvalitní ranou péči pro děti od 3 let. A to jak v domácím, tak v jejich přirozeném vzdělávacím prostředí. Kromě toho je potřeba zvýšit počet proškolených odborníků raného vzdělávání. Proto si vážíme podpory Charity Česká republika a české vlády, kteří nám při dosahování těchto cílů pomáhají.

Když se ještě vrátíme k studijní návštěvě v České republice, jak si myslíte, že tato návštěva obohatí vaši práci? 

Studijní návštěva nám umožnila získat cenné poznatky a nápady pro zlepšení služeb rané péče a vzdělávání v Gruzii. Mohli jsme si vyměnit zkušenosti s odborníky a úředníky, a vytvořit si tak představy o budoucím rozvoji našich služeb. Nyní se soustředíme na zapojení nově získaných poznatků do našeho programu, abychom zlepšili naše služby a zajistili, že každé dítě v Gruzii dostane podporu, kterou potřebuje. 

Foto: Charita Česká republika

Fotoalbum