Zajistit každému dítěti ten nejlepší start do života není jednoduché. Obzvlášť ve venkovských oblastech Gruzie, kde mnoho rodin nemá přístup ke kvalitním službám raného vzdělávání a zdravotní péče. Děti, kterým se nedostává potřebné péče, přitom zaostávají ve vývoji. Projekt České rozvojové agentury realizovaný Charitou ČR to pomáhá změnit. V úzké spolupráci s gruzínskou vládou probíhá školení odborníků po celé zemi a děti díky tomu dostanou podporu, kterou potřebují.
Včasná podpora je pro děti s vývojovými problémy klíčová. Tyto děti potřebují pomoc v přirozeném prostředí, jako je domov nebo mateřská škola. V Gruzii však není dost odborníků na raný vývoj dětí. Těch několik málo dostupných odborníků je přetížených, což často vede k jejich vyhoření a odchodu z práce. Kromě toho nedostatečné financování oboru rané péče znamená, že mnozí z nich raději pracují v soukromých službách místo těch státních.
„Mnoho dětí, které potřebují specifickou podporu, momentálně nechodí do mateřské školy, protože učitelé nevědí, jak si poradit s jejich někdy obtížným chováním,“ říká Rusudan Chkhubianishvili, projektová manažerka Charity Česká republika, jež se zlepšování služeb pro děti v Gruzii dlouhodobě věnuje.
Charita Česká republika od roku 2015 spolupracuje s gruzínskou vládou na zlepšení služeb rané péče pro děti. Nedávno byla zahájena nová iniciativa na zlepšení inkluzivního vzdělávání dětí v Gruzii a změn v sociální politice státu, v rámci níž je poskytováno odborné poradenství gruzínskému ministerstvu zdravotnictví. Dochází ke školení nových odborníků v oblasti rané péče a rozšiřování služeb v této oblasti do míst, kde dosud chyběly, včetně venkova. Podporovány jsou také mateřské školy v Tbilisi, Dušeti a Rustavi, aby mohly dětem poskytovat tu nejlepší péči a zajistily jim inkluzivní prostředí.
„Naším cílem je zajistit, aby všechny děti s vývojovými problémy chodily do mateřských škol, kde se jim od útlého věku dostane kvalitní vzdělávací podpory. Je důležité, aby všechny děti měly stejné příležitosti,“ říká Rusudan Chkhubianishvili.
Některé úspěchy už jsou vidět. Gruzínská vláda schválila náš vzdělávací kurz připravený Charitou ČR pro školení nových odborníků v oblasti rané péče. Díky tomu vznikne jednotný kurz pro celou Gruzii, což usnadní školení expertů. „Jde o velký úspěch, protože ani v Tbilisi, největším gruzínském městě, není dostatek odborníků nebo center nabízejících služby pro všechny děti vyžadující specifickou podporu,“ objasňuje Chkhubianishvili. Díky školení se učitelé mateřských škol dozví, jak efektivně začleňovat a podporovat děti s vývojovými potížemi.
Jak vysvětluje Chkhubianishvili, raná péče pro děti je zásadní. „Prioritou každé země by měla být podpora dětí se specifickými potřebami, aby tyto děti včas dostaly pomoc, kterou potřebují,“ říká. Podle Chkhubianishvili včasné zajištění rané péče dětem se specifickými potřebami nejenže zvyšuje jejich šance na uzdravení, ale také dlouhodobě šetří náklady státu. „Náklady na léčbu nebo rehabilitaci jsou u dospělých mnohem vyšší. Vlády by to měly mít na paměti a zaměřit se na rozvoj rané péče pro děti,“ dodává Chkhubianishvili.
Nedávno byla v rámci projektu uspořádána pro gruzínské odborníky v oblasti rané péče cesta do České republiky, aby mohli sdílet zkušenosti s místními kolegy a dozvědět se, jak služby rané péče v Česku vypadají. Studijní cesty se zúčastnila také Inga Zarandia, vedoucí Gruzínského centra rané péče. „Během návštěvy jsem si všimla mnoha rozdílů, ale i podobností mezi tím, jak naše země přistupují ke službám rané péče. Věřím, že sdílení vzájemných zkušeností nám pomůže najít nové nápady na zlepšení těchto služeb v Gruzii,“ podělila se o své dojmy Zarandia. Jednou z věcí, které si Inga Zarandia během návštěvy České republiky všimla, byly specifické podpůrné služby pro rodiče dětí. „Naprosto souhlasím, že tyto služby jsou velmi důležité. V Gruzii je však obtížné je poskytovat,“ říká.
Charita Česká republika se v Gruzii zaměřuje především na rozvoj zdravotnictví a zvyšování dostupnosti a kvality péče, především ve venkovských oblastech. Zároveň se věnuje rozvoji sociálních služeb. Ve spolupráci s tamním Ministerstvem zdravotnictví přináší systémové změny ve zdravotnictví a sociálních službách. Od roku 2020 se věnuje rozsáhlé iniciativě, během které podporuje gruzínskou vládu v procesu deinstitucionalizace. Zmíněný proces zahrnuje vypracování příslušné legislativy a poskytování domovů rodinného typu a služeb pro osoby se zdravotním postižením ve státní péči. Rozvíjení sociálních a zdravotních služeb v Gruzii probíhá díky podpoře České rozvojové agentury.
Foto: Charita Česká republika