V Tbilisi proběhla závěrečná konference k projektu úspěšně posilujícím organizace občanské společnosti ve venkovských regionech
Velkému zájmu gruzínských médií se 17. září na zastupitelském úřadě v Tbilisi těšila závěrečná konference projektu, jehož hlavním záměrem bylo posílit organizace občanské společnosti v regionech souběžně se zaváděním dohody DCFTA a politik pro malé a střední podniky v Gruzii. Během dvouletého průběhu projektu spolufinancovaného ČRA v rámci trilaterální spolupráce vzniklo ve venkovských oblastech 23 konzultačních a informačních center, jejichž pracovníci z řad neziskových organizací poskytli přes 9 000 individuálních a skupinových konzultací.
Specifickým cílem projektu Regionální organizace určující směr místního ekonomického rozvoje bylo posílit kapacity organizací občanské společnosti v regionech, aby sloužily jako efektivní nástroje demokratického a socioekonomického rozvoje ve venkovských oblastech. Projekt byl zaměřen především na venkovské komunity v obcích Imereti, Mtskheta-Mtianeti, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Adjara a Kvemo-Kartli.
Hlavní cílovou skupinu tvořilo 16 organizací občanské společnosti v regionech s mandátem a zkušenostmi s venkovskými mikro a malými podnikateli a 8 místních akčních skupin (MAS) v obcích Kazbegi, Lagodekhi, Borjomi, Dedoplitskaro, Tetritskaro, Akhalkalaki, Keda a Khulo. Příjemci projektu byli střední, malé a mikro podniky, soukromí podnikatelé, farmáři a zemědělci v regionech, místní organizace občanské společnosti i místní agrární asociace.
„Projekt má bezpochyby pozitivní dopad. Došlo k posílení jak místních organizací, tak i jejich znalostí v oblastech, na které byl projekt zaměřen. Partnerské organizace také získaly kontakty na experty a dovednosti, jak dostat expertízu, většinou vázanou na hlavní město, k lidem v okresech. Významným dopadem projektu je tak vytvoření fungující sítě expertů a občanských organizací okresního rozsahu,“ říká rozvojový diplomat Jan Černík ze ZÚ v Tbilisi, který projekt v letošním roce monitoroval.
V rámci monitoringu mimo jiné zjišťoval i genderovou vyváženost poskytovaných služeb. „Ačkoliv ve vedení firem dominují muži, celkově přicházejí do center pro konzultace ženy minimálně ve stejném počtu jako muži, v obci Tkibuli pak ženy dokonce významně dominují. Při poskytování poradenství ze strany partnerských organizací jsou pak ženy a muži ve vyrovnaném poměru,“ dodává Jan Černík.
Zmíněné závěrečné konference projektu se vedle zástupců ZÚ Tbilisi včetně velvyslance Petra Mikysky zúčastnili vedoucí DEU Carl Hartzell, ředitelka Odboru zahraničně-obchodní politiky Ministerstva ekonomiky a udržitelného rozvoje Mariam Gabunia společně s regionální ředitelkou o.p.s. Člověk v tísni Dion Battersby. Všichni řečníci vyzdvihovali především přínos projektu pro informovanost malých a středních podnikatelů a farmářů mimo hlavní město ve věci vývozu na trhy EU a využívání možností, které poskytuje DCFTA.
Mariam Gabunia dokumentovala úspěšnost projektu skutečností, že se za první pololetí roku 2019 gruzínský vývoz do zemí EU zvýšil o 24 %, a především, že se ve stejném období zvýšil počet ekonomických subjektů podílejících se na tomto vývozu o 37 %. Konference se zúčastnilo zhruba 130 představitelů místních a regionálních organizací a těšila se značnému zájmu gruzínských médií včetně několika televizních stanic.