V rámci podpory gruzínských včelařů proběhl v Tbilisi podzimní včelařský veletrh BageBee
V pondělí 22. listopadu upořádala organizace Člověk v tísni ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a svazovou asociací Agora podzimní včelařský veletrh BageBee v Tbilisi. Akce se uskutečnila v prostorách radnice gruzínského hlavního města Tbilisi a byl na ní prezentován široký výběr medu a produktů z medu, pocházejících z celé Gruzie. Včelaři i návštěvníci akce se také seznámili se službami a vzdělávacími akcemi pro rok 2022 regionálního včelařského centra BageBee. To postavila a vybavila společnost Člověk v tísni s finanční podporou České rozvojové agentury v rámci projektu „Udržitelný rozvoj včelařství v Gruzii“.
V Gruzii patří včelařství k jedné z nejvýdělečnějších zemědělských aktivit. Česká rozvojová agentura zde proto už od roku 2016 podporuje projekt udržitelného včelařství, jehož cílem je přispět ke zvýšení produkce kvalitního medu a podpořit zavedení efektivních postupů a správné výrobní praxe.
„Rozvoj chovu včel i produkce medu patří zejména v odlehlých oblastech země mezi důležité způsoby obživy. Včelaři v Gruzii ale potřebují posílit podnikatelské i zpracovatelské dovednosti, jejich med je totiž často nevhodný pro vývoz. V loňském roce byla proto dokončena výstavba a vybavení regionálního vzdělávacího a poradenského včelařského centra v Tbilisi s názvem BageBee, v němž probíhají školení o základní analýze medu či nových efektivních postupech,“ říká Petra Mojžíšová, která má v České rozvojové agentuře projekty v Gruzii na starosti.
Během podzimního včelařského veletrhu uspořádalo centrum BageBee za účasti odborníků diskusi o problémech v oblasti včelařství. Během diskuse byly popsány potřeby zjištěné prostřednictvím analýzy SWOT, uskutečněné v průběhu školení probíhajících v centru. Tímto setkáním se centrum BageBee zaměřuje na existující výzvy na různých úrovních včelařského sektoru, s cílem usnadnit využívání možností i prostor centra jako platformy pro vznik inovací v této branži. Strategická vize centra je založena na propojení venkova a měst, udržitelném zemědělství a vizi Tbilisi jako zeleného města. Klíčovými principy centra jsou ekologická uvědomělost, udržitelné zdroje a inkluzivní růst. Nejvýznamnějším cílem centra je stát se ústředním hráčem v rostoucím odvětví gruzínského včelařství.
Školicí středisko BageBee pro včelařské kurzy vzniklo v roce 2021 v regionálním včelařském centru pod záštitou kvalifikovaných a profesionálně vyškolených včelařů. Byla také vytvořena strategie regionálního včelařského centra pro roky 2022–2025, společně s byznys plánem a dalšími souvisejícími dokumenty. Kromě toho byly místním i zahraničním dárcům zaslány různé projektové žádosti, jež si kladou za cíl zajistit finanční udržitelnost centra, a byl získán grant na inovační projekt. Centrum BageBee aktivně pořádá vzdělávací a praktické výukové kurzy s využitím vlastní materiálové a technické základny a v souladu s moduly vytvořenými v průběhu zmíněného projektu „Udržitelný rozvoj včelařství v Gruzii“.
Pro interní potřeby účastníků školení bylo publikováno 300 pracovních manuálů, založených na vytvořených osnovách. V centru je prezentován apiterapeutický směr (zabývá se léčením včelími produkty a přípravky z nich), s plně vybaveným apiterapeutickým kabinetem a api domem. Byl postaven venkovní školicí prostor, pro správnou realizaci vzdělávacích aktivit v centru BageBee. Na dvůr centra proto přibyly vizuální ukázky materiálů a prostor s cílem zpopularizovat nejnovější technologie ve sféře včelařství.
„Realizátor projektu, společnost Člověk v tísni, pomáhá také menším včelařům, např. formou školení či grantů na potřebné vybavení. Jednodušší analýzy si tak může udělat včelař přímo na místě. Pro med určený na export je ale třeba soubor sofistikovaných analýz, které primárně zajišťuje laboratoř v Tbilisi. Jsme proto velmi rádi, že se s naší podporou podařilo vybudovat a náležitě vybavit vzdělávací centrum BageBee, které pomáhá především malým a středním gruzínským včelařům doporučit vhodné postupy pro zvýšení zisků při vývozu medu do okolních zemí. Vzniklo tak místo pro výměnu zkušeností mezi místními včelaři a experty i pro seznámení širší veřejnosti s včelařstvím,“ dodává Petra Mojžíšová.