V Moldavsku proběhlo Ekonomické fórum na podporu malých a středních podnikatelů
V druhé polovině října se v Bălți konalo Ekonomické fórum „Doing Business in North Moldova“. Akce byla podpořena v rámci projektu „Nový impuls pro rozvoj podnikání v severním regionu Moldavské republiky“, který financuje Česka rozvojová agentura a realizuje Člověk v tísni ve spolupráci se Regionální rozvojovou agenturou Sever.
Projekt Nový impulz pro rozvoj podnikání v moldavském regionu Sever podporuje začínající podniky a podnikatelské inkubátory v regionu jako nové potenciální zaměstnavatele či centra inovací. Vytváří podmínky pro užší spolupráci mezi malými a středními podniky v severním regionu s cílem dosáhnout lepšího přístupu na místní i mezinárodní trhy, posílit jejich postavení vůči vládním institucím a potenciálním zákazníkům. Jednou z moldavských podnikatelek, které projekt podpořil, je Lidia Bîrsanu, která vyrábí a prodává tradiční vyšívané oděvy. V rámci projektu získala grant na koupi několika moderních šicích strojů, aby mohla uspokojit všechny zákazníky. O jejím podnikatelském úspěchu si můžete přečíst zde.
„Projekt dále posiluje kapacity Regionální agentury Sever v poskytování služeb malým a středním podnikatelům, jako je právě Lidia Bîrsanu. Díky této agentuře jsou moldavští podnikatelé lépe informováni o legislativě a o možnostech financování. V rámci realizace projektu mají také možnost využít poradenství mezinárodních expertů a mentorů pro další rozvoj, což bylo také jednou z hlavních náplní Ekonomického fóra,“ říká Kateřina Kutková, která má v České rozvojové agentuře projekty v Moldavsku na starosti.
Během zahajovacího ceremoniálu Ekonomického fóra vystoupil Zdeněk Krejčí, velvyslanec ČR v Moldavsku, který potvrdil zájem České republiky o spolupráci s Moldavskou republikou, a vyjádřil důvěru v to, že obě země mohou dosáhnout významných ekonomických výsledků i na regionální úrovni. Česká republika dlouhodobě podporuje Moldavsko v rámci své oficiální rozvojové spolupráce a mnoho projektů bylo zaměřeno právě do severního regionu. Region je aktivně zapojen v projektech využití geografických informačních systémů, komunitního plánování, ekologického zemědělství nebo domácí péče.
Na Ekonomickém fóru se sešlo více než 100 účastníků z Moldavska, z několika regionů v České republice, Polsku, Lotyšsku a Rumunsku. Akce se zúčastnili také zástupci diplomatických misí akreditovaných v Moldavské republice, experti z národních a mezinárodních organizací, místních veřejných orgánů, podnikatelé, odborníci z nevládního sektoru a novináři. Vzhledem k situaci vyvolané pandemií COVID-19 se akce zúčastnila polovina účastníků prostřednictvím online platforem.