V Gruzii pomáhá Charita ČR s podporou České rozvojové agentury se zkvalitněním primární zdravotní péče

Nino je praktická lékařka v malé vesnici Chkhoria na západě Gruzie. Pečuje o více než 3000 pacientů. Ačkoli má Nino svou práci moc ráda, jako lékařka na gruzínském venkově se potýká s řadou překážek. Překonávat jí je pomáhají i projekty ČRA realizované Charitou Česká republika.

V malé ambulanci na gruzínském venkově pracuje Nino už 30 let. Stará se jak o pacienty z vesnice Chkhoria, tak i o ty, kteří žijí v sousední vesnici Raya. „Dohromady mám přes 3000 pacientů, a to jak dospělých, tak i dětí,“ říká Nino ve své skromné ordinaci, vybavené jen tím nejnutnějším, co pro svou práci lékařky na vesnici potřebuje. „Své pacienty mám moc ráda. Jsou nejdůležitější součástí mé práce,“ pokračuje Nino a přirovnává svou práci k práci malíře. „Když pečuji o pacienta a nakonec ho vyléčím, je to jako když malíř dokončí své dílo,“ usmívá se lékařka.

Práce lékaře na venkově ale idylická není. Venkovští lékaři v Gruzii se stále potýkají s řadou potíží. Zdravotníků v zemi je nedostatek, ještě méně jich je na vesnicích a v odlehlých oblastech. Jeden lékař tak často pečuje o tisíce pacientů, tak jako Nino. Při nabitém programu a náročné práci je proto pro gruzínské lékaře obtížné držet krok s novinkami v medicíně. Právě s tím lékařům v Gruzii pomáhají projekty ČRA realizované Charitou Česká republika. Zdravotníkům jsou poskytována školení, na kterých se dozví všechny zásadní novinky, nařízení a doporučení z moderní medicíny.

„Tato školení jsou pro nás velmi důležitá a plná zásadních informací, na kterých zakládáme naši práci,“ říká Nino vděčně. Díky tomu, že má přehled v posledních novinkách z medicíny, může svým pacientům poskytnout vždy tu nejlepší péči.

Lékaři jako Nino se často potýkají také s obtížnou dostupností gruzínských vesnic, zejména těch v těžko přístupných horských oblastech. Obzvlášť pokud sami na vesnicích nežijí a musí za pacienty dojíždět, obvykle svými auty a na vlastní náklady. Tak jako Nino. Po pracovní době je navíc téměř nonstop dostupná na telefonu, aby pacientům mohla kdykoli pomoci.

Ačkoli to není snadná práce, Nino by pro své pacienty udělala cokoli. „Mé pacienty znám už léta. Pečuji o ně tak dlouho, že znám jejich rodiny, zdravotní stav všech příbuzných i to, jaká je jejich současná situace,“ popisuje Nino. Obtíže spojené s prací lékaře na venkově překonává s úsměvem. „Jsem šťastná, že mohu být lékařkou. Mou práci mám moc ráda.“

Charita Česká republika v Gruzii s podporou České rozvojové agentury dlouhodobě pomáhá rozvíjet zdravotnictví a zvyšuje dostupnost a kvality péče, především ve venkovských oblastech. V zemi úzce spolupracuje s tamním Ministerstvem zdravotnictví na systémových změnách. Praktickým lékařům poskytuje školení, aby měli přehled o nejnovějších novinkách z medicíny, která se neustále vyvíjí.

Lékařům nejen na gruzínském venkově usnadňuje práci elektronický zdravotnický registr, který Charita Česká republika s podporou ČRA v zemi zavádí. Registr výrazně zjednodušuje každodenní práci – místo papírové dokumentace si lékaři všechny informace o pacientech najdou v elektronickém registru. Tento systém slouží nejen jako centrální informační registr pacientů a poskytnuté zdravotní péče, ale zajišťuje také sdílení dat s dalšími vládními informačními systémy. Díky tomu umožňuje komplexní sledování kvality primární péče a její standardizaci.

Více si o této podobě podpory gruzínského zdravotnictví můžete přečíst zde.

Foto: Charita Česká republika

Fotoalbum