Úspěšný projekt DOT GLASSES podpořený ČRA pomáhá slabozrakým lidem již ve 14 zemích světa
Před čtyřmi lety se Česká rozvojová agentura rozhodla podpořit svým dotačním Programem B2B inovativní projekt DOT Glasses zabývající se distribucí patentovaných velikostně nastavitelných brýlí za nízkou cenu do rozvojových zemí. Od té doby se společnosti DOT Glasses podařilo získat prestižní designovou cenu Red Dot, vybudovat vlastní prodejní síť v Etiopii či zapojit drobné podnikatele v Keni nebo Indii. V současné době má společnost aktivní zastoupení ve 14 zemích napříč kontinenty.
Kvůli špatné dostupnosti očních lékařů a optiků a složité a drahé logistice nemá přes miliardu lidí se zrakovou vadou přístup k brýlím, které potřebují. Touto alarmující a zhoršující situací se ve své zprávě zabývá i Světová zdravotnická organizace. Tým z pražské firmy DOT Glasses pod vedením Philipa Staehelina se s podporou dotačního Programu B2B spravovaném Českou rozvojovou agenturou rozhodl pro vývoj vpravdě revolučních brýlí. Jde o unikátní dioptrické brýle, které může díky nastavitelnosti nosníku a stranic a zjednodušenému konceptu čoček nosit každý. A hlavně díky jejich nízké ceně jsou dostupné uživatelům i v těch nejchudších zemích světa.
DOT Glasses je společnost založena na principech globálně udržitelného rozvoje, která se zabývá distribucí patentovaných velikostně nastavitelných brýlí za nízkou cenu do oblastí, kde je oční péče nedostupná, ať už geograficky či finančně. Společnost přináší do těchto oblastí řešení skládající se ze tří základních inovativních přístupů - “one-size-fits-all” obrouček, statisticky redukované množství dioptrických čoček, které lze na počkání vložit do na míru sestavných brýlí, a zjednodušenému testu zraku, který se díky dodávaným nástrojům v rámci tzv. “Vision kitů” naučí úplně každý. To umožňuje společnosti efektivně školit partnerské týmy a zároveň tak přináší příležitost lokálním podnikatelům na lepší živobytí.
„Neustále se věnujeme zdokonalování produktu. Oproti původní verzi byl posílen nosník a vylepšeny stranice. V roce 2021 jsme obdrželi prestižní designovou cenu Red Dot, kdy porotci ocenili nejen vzhled a kvalitu, ale zohlednili i celkovou funkčnost. Do nabídky také čerstvě přibyly dětské brýle ve třech barevných odstínech, které dobře poslouží i ženám s drobným obličejem. Vylepšeny byly současně testovací nástroje. Nejdůležitějším hodnocením je pro nás ale spokojenost našich uživatelů, kterým se brýle nejen líbí, ale především oceňují zvýšenou kvalitu života díky lepšímu zraku,“ říká zakladatel projektu Philip Staehelin.
Na rozvoji aktivit v cílových zemích se podepsala pandemická situace, kdy činnost organizace zbrzdily nejen opakující se “lockdowny” ve všech regionech, ale také přehodnocení priorit některých distribučních partnerů, zejména v oblasti zdravotnictví. Přes nepříznivou celosvětovou situaci se však týmu podařilo zavést zvýšená hygienická opatření a významně posílit distribuci brýlí. Mezi úspěchy v uplynulém roce bez pochyby patří vybudování vlastní prodejní sítě v Etiopii, kde bylo s podporou UNDP programu vyškoleno 140 drobných podnikatelů a byl jim poskytnut startovací “vision kit” (základní sada 20 brýlí s příslušenstvím). Na základě vysoké poptávky partnerská společnost následně objednala dalších 10 000 brýlí.
„Další program zapojující drobné podnikatele byl implementován v Keni v oblasti uprchlických táborů a také v Bangladéši vzniká silný distribuční kanál skrze řetězec lokálních klinik. Dále byly významné DOT Glasses objednávky dodány partnerům do Indie, Ghany, Nepálu, Ugandy a nově také do Peru, kde na podzim loňského roku úspěšně proběhly pilotní programy. Na mapu DOT Glasses zastoupení se také zapsaly Spojené státy s cílem poskytnout sociálně slabým skupinám cenově dostupnou alternativu k jinak drahému zdravotnímu systému,“ dodává Philip Staehelin.
Bez brýlí mají lidé s poruchou zraku problémy s učením, s pracovní výkonností a také bezpečností, což způsobuje podle odhadů celkové ztráty na světové ekonomice až do výše 250milard USD. DOT Glasses řešení pokrývá 6 cílů udržitelného rozvoje (SDGs) a za jejich naplňování obdržela společnost cenu v Business kategorii udílenou Asociací společenské odpovědnosti. Kromě přímého dopadu na zdraví, DOT Glasses řešení snižuje chudobu, pomáhá dostupnému vzdělávání, podílí se na vytváření nových pracovních příležitostí a svým zaměřením na sociálně slabé uživatele přispívá k redukci společenských a genderových nepoměrů.
„Podnikání spojené s DOT Glasses je plně udržitelné. Business je postaven „za účelem zisku“ s tím, že reinvestice zisku nám pomůže růst rychleji a pomoci více lidem. To je rozdíl oproti neziskovým organizacím, které jsou závislé na výši finančních prostředků, které získají,“ přibližuje obchodní aspekt projektu Philip Staehelin. Například v Indii se do projektu zapojila kromě zástupců místní správy, charit, očních klinik, nemocnic a lékařů, maloobchodních řetězců či malých obchodů také řada potenciálních místních podnikatelů. Těmi se mohou díky mikroúvěrům stát i nepracující ženy a rodiny žijící pod hranicí chudoby, které tak budou mít konečně tolik potřebné příjmy. Zásluhou české firmy se tak již v celé řadě zemí snižuje počet lidí, kteří špatně vidí a nemají dostatek peněz na koupi tradičních brýlí. Více se o těchto unikátních brýlích můžete dočíst zde.