Unikátní české řešení elektrifikace odlehlých oblastí Indonésie
Indonésie v současné době díky své poloze a ostrovní členitosti vykazuje vysoké nároky na decentralizaci výroby elektrické energie. Současné ceny technologií pro energetiku ze zahraničí navíc vysoce převyšují možnosti indonéského trhu. Česká firma Bowmen Consulting se proto s podporou Programu B2B rozhodla vypracovat podnikatelský plán, jehož cílem je nalezení vhodného indonéského partnera pro založení výroby bateriových úložišť kombinující české know-how a indonéské produkty. Lokálně vyrobená bateriová úložiště v kombinaci se solárními systémy a českou technologií by tak nabídla vhodnou alternativu pro elektrifikaci odlehlých oblastí a nově vznikajících periferií městských částí.
Decentralizace výroby elektrické energie je zpravidla ekonomicky nemožné dosáhnout použitím běžných energetických zdrojů, jako jsou ekologicky náročné uhelné elektrárny a jiné klasické zdroje elektřiny. Z tohoto důvodu se většina indonéských ostrovů stále potýká s nedostatky energie a je závislá na dotovaných dieselových agregátech.
„Indonéská vláda tyto dotace v blízké budoucnosti plánuje snižovat. Omezení dotací je důsledkem snahy stimulovat trvalý rozvoj regionů tržní formou a tím zvýšit jejich soběstačnost. Menší ostrovy a odlehlé regiony bez významného průmyslu nebyly pro velké investory doposud zajímavé, což se brzy změní. Státní organizace PT PLN zodpovědná za energetickou politiku hledá alternativní kroky k dosažení elektrifikace těchto oblastí a vytváří tím atraktivní pobídky soukromému sektoru z pohledu nevídané zákaznické základny. Ceny alternativních technologií ze zahraničí však zatím vysoce převyšují možnosti indonéského trhu,“ říká Josef Ryšavý ze společnosti Bowmen Consulting.
Rostoucí populace a návyky na vyšší životní standard kladou v Indonésii stále větší nároky na zajištění základních potřeb obyvatel. Indonéská vláda byla donucena zpomalit rozvoj energetické soustavy také vlivem mnoha zmařených investic do velkých energetických bloků, které se ukázaly cenově více náročné, nežli alternativní obnovitelné zdroje, jejichž ceny stále klesají. Jedním z vedlejších důsledků státních investic do velkých energetických bloků je nerovnoměrný rozvoj regionů jako např. souostroví Nusa Tenggara s méně rozvinutým průmyslem, které bylo investičně nezajímavé pro soukromé investory zaměřené na velké energetické celky. Výsledkem je stagnace kapacity rozvodné sítě, velký počet výpadků elektřiny a vysoké dotační náklady na provoz dieselových generátorů.
Z důvodu velké členitosti indonéského trhu se společnost Bowmen Consulting ve svém podnikatelském plánu zaměřila na základní pobídky PT PLN, které automaticky definují cílové sektory pro instalaci obnovitelných zdrojů energie. Z celkového počtu 60 mil. současných zákazníků PT PLN se předpokládá, že přibližně šestina z nich o tyto technologie projeví zájem.
Jedinečné výhody české technologie
„Plánovaný produkt bude založen na komponentech běžně vyráběných či dostupných na indonéském trhu. Tím bude zaručena nejen bezproblémová dostupnost materiálu pro výrobu, nízká cena, ale i levný servis či likvidace odpadu. Využití místních materiálů dále přináší velkou výhodu z hlediska využití znalostí zdejších specialistů, které nebude třeba dále přeškolovat na jiné systémy,“ přibližuje výhody projektu Josef Ryšavý.
Unikátnost produktu pak tkví především v české technologii řídících systémů bateriových úložišť a celkově platformy pro řízení rozvodné sítě PT PLN. Za pomoci operačního rozhraní je možné z řídícího centra PT PLN pomocí internetového připojení efektivně provozovat a optimalizovat využití baterií napříč všemi jednotkami instalovanými v městské síti. Tímto způsobem lze kontrolovat využívání energie napříč městskou čtvrtí, kde jeden vlastník dodává energii druhému či naopak. Stávají se tak výrobci i spotřebiteli. To vše za minimálních investic do energetické infrastruktury. V rámci realizace bude na pilotním projektu předveden i obchodní model představitelům indonéské státní organizace PT PLN pro zvážení jeho implementace pro budoucí rozvoj.
Bateriová úložiště v kombinaci se solárními systémy napomáhají eliminovat potřeby drahých rozvodných sítí, výstavby velkých elektráren a zatížení ekosystému. Rychlost výroby, výstavby a uvedení do provozu je navíc několikanásobně rychlejší a flexibilnější.
Jak příprava podnikatelského plánu, tak především samotná realizace výroby a prodeje produktu přispěje k vytvoření nových trvalých pracovních příležitostí v ostrovních oblastech. Ať už ve formě poskytnutí expertních služeb nezbytných pro instalaci a servis produktu nebo v přilehlé oblasti samotné výroby produktu, kde vznikne poptávka po specializované pracovní síle v oblasti elektrotechniky, kovoobrábění, programování a obchodu. Díky maximálnímu využití lokálních produktů bude mít projekt nepřímý vliv i na dodavatelský řetězec a trh s místním materiálem.