Superpotravina moringa se díky českému fair trade projektu dostává z Etiopie v nejvyšší kvalitě k zákazníkům nejen v ČR

Jedním z nejúspěšnější projektů podpořených dotačním Programem B2B České rozvojové agentury je mojeMORINGA. Po studii proveditelnosti, která zhodnotila potenciál stromu moringa pro rozvoj etiopských komunit, vývoj nových produktů a jejich uplatnění na etiopském i zahraničním trhu, se úspěšně rozjela samotná realizace projektu. Ten v roce 2019 získal v rámci předávání ocenění SDGs Cenu ČRA za významný přínos k naplňování cílů a principů zahraniční rozvojové spolupráce a chystá se expandovat i na zahraniční trhy.


O fair trade projektu podporujícím etiopské farmáře a umožňujícím pořídit si tuto zdraví prospěšnou superpotravinu i zájemcům z Česka, jsem si povídal se spoluzakladatelem projektu Jaromírem Novákem.


Kdy a na jakém základě vás poprvé napadla možnost udržitelně obchodovat s moringou?

To je celé vlastně docela hezký příběh, který začal někdy v roce 2010. Tehdy jsem se v rámci mé předchozí práce dostal shodou různých okolností poprvé do Etiopie. Měl jsem z toho nejprve obavy, ale postupem času se z mého vztahu k Etiopii stala veliká láska a z kolegů se stali výborní kamarádi. Jak jsme tak poznávali místní prostředí, nadchl nás místní zázračný strom moringa. Tehdy jej v České republice znal málokdo a přitom jej Afričané intenzivně a přirozeně využívají po generace. Při diskusích a večerním filozofování jsme si jednou řekli, že to ze zájmu chceme lépe prozkoumat. Uspořádali jsme výpravu do oblasti Arba Minch, kde pracuje kooperativa farmářek a dalších producentů moringy. Po tomto seznámení s moringou a komunitou kolem ní jsme se pustili do hlubšího průzkumu a zjistili, že je moringa jako superpotravina v ČR v podstatě neznámá. To, co na českém trhu tehdy bylo, nebylo kvalitní a bylo to poměrně drahé. A tak už byl jen kousek k tomu, že jsme se nakonec v roce 2015 rozhodli představit pravou etiopskou moringu v ČR.

Jak jste zjistil, že by bylo možné získat prvotní podporu od ČRA ke studii proveditelnosti?

Díky našemu pracovnímu zaměření na rozvojové projekty sledujeme programy České rozvojové agentury poměrně pečlivě. V roce 2017 nás zaujala podpora Programu B2B, která byla v té době ještě poměrně novým nástrojem pro rozvojový byznys. Po přečtení programu jsme si byli hned jistí, že to je podpora jako šitá na míru našim plánům. Měli jsme to štěstí, že jsme ji dostali. Velice nám to pomohlo.

Co bylo největším úskalím v začátcích projektu, když byl už podpořen v rámci realizace Programem B2B?

Úskalí bylo poměrně dost. Za limitující lze považovat zejména složitou byrokracii při podnikání v Etiopii. Samozřejmě nám nijak nepomohla ani pandemie. Ale naše nadšení a nadšení všech lidí kolem nás nám pomohlo překonávat většinu překážek.

Jaká byla spolupráce s etiopskými farmářkami a jak těžké bylo získat jejich důvěru?

Etiopské farmářky nejen že měly od začátku v nás důvěru, ale ještě navíc projevují tak strhující entuziasmus, že jsme si projekt i spolupráci s nimi vyloženě zamilovali. Vidět jejich nadšení a radost při odkupu moringy je velkou motivací pro překonávání všelijakých etiopských i evropských byrokratických obstrukcí.

Jaké kulturní rozdíly jste museli překonávat a co vás naopak na Etiopanech v rámci obchodu příjemně překvapilo?

Etiopci jsou úžasní a jestli jsme někdy narazili na nějaké kulturní rozdíly, tak si to ani neuvědomujeme. Vše probíhá velice přirozeně a lidsky, takže samá pozitiva. Rozdíly mezi Afrikou a Evropou samozřejmě jsou, ale naši spolupráci to nijak neovlivňuje. Co jsme nečekali, byl velmi silný sociální aspekt v jejich komunitě a mám radost, že jsme jej mohli naší spoluprací snad ještě posílit. Překvapilo nás, že farmářky vydělané peníze používají nejen pro svou vlastní potřebu, ale že v podstatě sdílejí vydělané peníze s jinými potřebnými ve vesnici. Například pomohly financovat pohřeb, když jejich sousedé neměli dostatek peněz. A našli bychom více příkladů. Náš etiopský obchodní partner Betigil nám zase opakovaně zdůrazňuje důležitost prodeje a exportu moringy pro lokální zaměstnanost, mnoho lidí by jinak bylo bez práce. Tento sociální přesah a vysoká míra solidarity nás upřímně velice pozitivně překvapila a nadchla.

V roce 2019 váš projekt získal Cenu SDGs. Jak významné ocenění to bylo pro vaši práci a pomohlo vám nějak v dalším rozvoji projektu?

Pro nás to byla velká čest. Do moringového projektu jsme šli s velikým zapálením a věnovali jsme mu (a stále věnujeme) spoustu sil a času. Čili toto ocenění pro nás byla skvělá zpětná vazba a měli jsme z něj velkou radost. Samozřejmě nám pomohlo se i zviditelnit a více se dostat do povědomí lidí. Ze zkušeností víme, že cena nám může pomoci při dalších případných žádostech o podporu rozvoje našeho moringového projektu, pro který vlastně neustále hledáme další příležitosti. Nápady máme a víme, že jsou proveditelné. Díky morinze jsme navíc získali i jedinečné zkušenosti, které dále můžeme uplatňovat při návazných projektech, jako například u projektu „Arba Minch Fruit Value Chain“, který realizuje Mendelova univerzita v Brně. Zde si například slibujeme, že časem budeme moci mezi sortiment Tibibiri zařadit také jedinečné etiopské sušené mango, jehož výroba se v Arba Minch úspěšně rozjíždí.

V současné době jsou nejrůznější superpotraviny ve světě velmi populární. Jak těžké bylo o benefitech moringy přesvědčit Čechy?

Narovinu, je těžké přesvědčit Čechy, aby zkusili něco nového. Superpotraviny jako je matcha, spirulina, zelený ječmen a podobně, jsou mnohem známější, ale když se podíváte na obsah vitamínů a minerálů, dává moringa těm známějším superpotravinám doslova na frak. Bohužel je moringa pořád trochu exotika, takže na rozšiřování povědomí o jejích benefitech musíme neustále pracovat. Píšeme články na náš blog www.mojemoringa.cz a sdílíme různé informace se zákazníky na Facebooku a Instagramu. Pro mnoho lidí může být překážkou nezvyk nebo neznalost toho, jak se dá konzumovat moringa v prášku. Je krásně zelená, leč jako surový prášek poměrně hořká. Proto představujeme spousty lahodných receptů, které z konzumace moringy udělají příjemný zážitek. Osobně miluju koktejly a třeba taky bábovku s moringou. Nejlépe poživatelné a možná proto taky nejoblíbenější produkt jsou ovšem moringové tablety. Vyrábíme je přímo na místě v našem provozu v Arba Minch a jsme na ně, myslím právem, hrdí. Jako celosvětově jediní je totiž vyrábíme bez přídavných tabletovacích látek. Prostě vůbec žádné přísady a chemie. Jenom moringa. Jedná se už o poměrně složitou výrobu a taky její zavedení přímo v Etiopii se dá považovat za fenomenální úspěch. Jsme moc vděční podpoře projektu Programem B2B České rozvojové agentury, bez které by nám trvalo mnohem déle investovat a rozjet výrobu v Etiopii.

Máte už nějaké zpětné vazby, zda moringa některému z vašich zákazníků pomohla po zdravotní stránce? Na co je podle tebe vás především dobrá?

Dostáváme od zákazníků skvělé recenze, za což jsme nesmírně rádi a vážíme si toho. Je to pro nás signál, že to děláme dobře. Někteří oceňují kvalitu moringového prášku, jiní především to, že jako jediní na trhu nabízíme moringové tablety bez jakýchkoliv přídavných látek, ženy si chválí především za studena lisovaný moringový olej na pleť. Moringa je skvělý a naprosto přírodní doplněk stravy, v Etiopii ji tradičně lidé po generace využívají na obrovské množství neduhů od těch „tělesných“, jako jsou bolesti břicha až k psychosomatickým, třeba problémy se spánkem, ale taky z čistě preventivních důvodů. Má obrovské množství živin a krátkodobě Etiopcům může úplně nahradit běžné jídlo. Já si ji dávám denně hlavně na energii a zároveň vím, že tím tělu dodávám látky, které potřebuje. Ovšem skutečný zázrak je moringa zrovna během vánočních svátků, kdy se člověk neubrání spoustě jídla a různých dobrot a pak má přecpaný a podrážděný žaludek. Z mé vlastní zkušenosti stačí pár tabletek moringy a je rázem po problému. Moringa mi skvěle podporuje trávení díky vysokému podílu hořčin. Takže vřele doporučuji a pro vás čtenáře, abyste si moringu vyzkoušeli, nabízím slevový kód: CRA2022, na který dostanete exkluzivní 10% slevu v našem e-shopu www.tibibiri.cz.

Máte v plánu rozjet obchod s moringou i do dalších zemí?

Do budoucna určitě. Za tímto účelem jsme udělali i rebranding značky mojeMORINGA na TIBIBIRI, což v amharštině znamená ,,partnerství“ nebo „přátelství“. A to přesně vystihuje náš přístup a mindset – seriózní partnerství s našimi zákazníky a férový obchod a přátelství s farmáři v Etiopii. Zatím se soustředíme primárně na český trh, ale už teď od nás nakupují i zahraniční firmy. Zatím asi nejdál jsme naši moringu poslali do Japonska.

Jak po těch letech vnímáte rozvojový dopad projektu na konkrétních rodinách etiopských farmářek a farmářů? Daří se jejich rodinám nyní lépe?

Moringa se v oblasti Arba Minch obdivuhodně rozšířila díky zvýšené poptávce a zájmu farmářů o její zpracovávání a export. Když nyní pojedete z Arba Minch směrem na Konso, tak na většině polí uvidíte nové moringové stromy, které nenásilně vytvářejí agrolesnické systémy vhodné pro místní krajinu. Zdá se mi, že naše obchodní spolupráce s regionem má i širší společenský dopad. Všechny zahrady zahrnují moringové stromy a v podvečer vídáme desítky farmářů vracejících se z polí s otýpkami moringových větviček, ze kterých si doma rodiny vaří večeře. Takže už jen zvýšená popularita moringy v oblasti má výborný efekt na biodiverzitu krajiny a pestrost stravy farmářů. Dále, námi podporované komunity a naši obchodní partneři získávají mnoho nových znalostí díky školením a workshopům, které jsou ještě častější a intenzivnější i díky našim partnerům z Mendelovy univerzity v Brně, s nimiž v oblasti podporujeme i naše kooperativy farmářů při zlepšování ovocných hodnotových řetězců. Společně taky zlepšujeme vybavení pro zpracování moringy. A mohl bych s příklady pokračovat. Na etiopském trhu se ale občas objevují i podvodné výrobky, které se vydávají za moringu. Moringa z Arba Minch je nicméně mnohem kvalitněji zpracovaná a má již dnes velmi dobré jméno, tím se zvyšuje odbyt moringy v Etiopii. Nutno ale přiznat, že covid a současné politické problémy stejným dílem zpomalily slibný růst prodejů. Když to shrnu, lze sledovat mnoho pozitivních faktorů a zlepšení života s námi spolupracujících farmářek a kooperativ, nicméně všichni společně toužíme po míru a stabilitě, které nám teprve dovolí rozvinout plný potenciál našeho společného úsilí.

Foto: mojeMORINGA/www.tibibiri.cz