Situace zdravotně handicapovaných lidí není jednoduchá nikde na světě, ale v rozvojových zemích se musí tato skupina obyvatel navíc potýkat s nedostatkem odpovídající péče, malými nebo žádnými příjmy a rovněž s určitou diskriminací ze strany vzdělávacích institucí a zaměstnavatelů. Podle výzkumu organizace Aide et Action z roku 2012 má tato skupina osob v Kambodži měsíční příjem menší než 30 USD, což je hluboko pod hranicí chudoby.
Podpora znevýhodněných a postižených osob patří k dlouhodobým prioritám ZRS ČR, a proto byl v roce 2016 podpořen dotační projekt, který se soustředí na zapojení osob s tělesným nebo lehkým mentálním postižením do pracovního procesu. Ve spolupráci české nevládní organizace Charita ČR a kambodžské nevládní organizace Essential Personnel Cambodia (EPC
) je handicapovaným nabízena možnost zaškolení a následného zaměstnání v chráněných dílnách a provozech. Aktuálně jsou nabízeny kurzy s perspektivou stálého zaměstnání v oborech provozu prádelen, počítačové grafiky a servisu mobilních telefonů. Ve městech Phnom Penh, Kampot a Siem Reap je nyní do těchto kurzů zapojeno 43 klientů. Vzhledem k fyzické nenáročnosti a velkým možnostem, které skýtají například moderní počítačové systémy v oblasti grafiky (tvorba vizitek, svatebních oznámení atd.), se dokážou klienti EPC během několika měsíců zaškolit natolik, aby mohli obdržet oficiální certifikát potvrzený kambodžským ministerstvem práce o získání pracovní kvalifikace. Školení v obsluze zařízení prádelen je navíc vhodné i pro osoby s lehčím mentálním postižením. Výplata, kterou takto vyškolení lidé následně dostávají, přesahuje 100 USD měsíčně.
Ředitel EPC Nimul Ouch, který sám patří mezi lehce tělesně handicapované, má jasnou vizi i plány do budoucna: „Náš systém je v dlouhodobé perspektivě samofinancovatelný, jde o typické sociální podnikání – EPC nepotřebuje ani tak peníze od donorů, jako schopné lidi, kteří budou ochotní se školení postižených věnovat. Do našeho portfolia plánujeme přidat výrobu jídelních hůlek a kadidla – obě tyto komodity používají každodenně miliony místních obyvatel“.
Na příkladu EPC je jasně vidět, že pro hmatatelnou změnu situace lidí, kteří by jinak stáli kvůli svému handicapu na okraji společnosti, jsou nezbytní šikovní vizionáři s dobrými nápady a sociálním cítěním – finanční prostředky od donorů mohou takové plány pomáhat účinně rozběhnout, ale odpovědnost za rozvoj vlastní země nese nakonec každý sám...
[gallery size="full" ids="7232,7243,7258"]