V loňském roce Česká rozvojová agentura v rámci Programu B2B podpořila podnikatelský plán české šlechtitelské a semenářské společnosti MORAVOSEED CZ a.s. na identifikaci vhodných odrůd pro klima Myanmaru a následnou registraci a dovoz osiva. V současné době probíhá opět s podporou ČRA samotná realizace projektu, přičemž je kladen důraz na v současné době nepěstované odrůdy zeleniny, výrobu osiva v Myanmaru a také přenos relevantního know-how.
Výběr Myanmaru jako cílové země projektu je plně v souladu s vládními prioritami ČR tak, jak jsou uvedeny také v Mapě globálních oborových příležitostí na období 2023-24. Zemědělství a navazující potravinářský průmysl zaměstnává přibližně 70% ekonomicky aktivních obyvatel, což jej činí zdaleka nejvýznamnějším sektorem ekonomiky. Přes složitou situaci po vojenském převratu v únoru 2021 je zřejmé, že zemědělský sektor patří a bude i nadále patřit mezi priority jakékoli další vlády. Zavádění nových odrůd zeleniny bude v rámci zemědělství i nadále podporováno.
„V rámci současné fáze realizace implementujeme podnikatelský plán zaměřený na dovoz osiva naší společnosti MORAVOSEED CZ a.s. do Myanmaru a registraci dalších 20 odrůd zelenin vhodných pro myanmarské klima, aby byl sortiment ucelený. V rámci projektu proběhla pracovní cesta zástupců naší firmy do Myanmaru, která se zaměřila také na využívání vhodných zemědělských technologií pro udržitelné hospodaření v rostlinné výrobě a k rozvoji venkovských zemědělských oblastí a komunit. Podařilo se nám již navázat spolupráci s firmou Czech Business Yangon, která bude hlavním koordinátorem projektu na myanmarské straně. Rovněž již byly identifikovány další partnerské firmy. Jedná se o partnery, kteří se budou podílet na distribuci osiv a na výrobě zeleninových osiv v Myanmaru,“ říká odpovědný řešitel projektu Radek Aust z firmy MORAVOSEED CZ a.s.
V rámci projektu proběhlo v letošním roce také zaškolení prodejců osiv na základě metodiky MORAVOSEED CZ, stejně jako dovoz osiv určených k prodeji do Myanmaru a zahájení prodeje v síti distributorů Agro Bio Product a Top Seed s příslušnou propagací. S cílem zvýšení podpory prodeje osiva a absolvování podrobného zaškolení k problematice výroby osiv v Myanmaru se také uskutečnila pracovní cesta myanmarských obchodních partnerů do ČR. Se zmíněnými firmami byl také zahájen pilotní projekt na výrobu osiva zeleniny.
„Aby byl cíl zavádění nových odrůd v Myanmaru splněn, byla v rámci realizace projektu zahájena registrace vhodných odrůd zelenin partnerskou myanmarskou firmou Czech Business Yangon, což je jedním z milníků projektu. Dovážená osiva podléhají registraci Odboru registrace osiva, registrační proces trvá 3-6 měsíců, přičemž odrůdy košťálové zeleniny jsou v rámci registrace testovány Ministerstvem zemědělství ve třech lokalitách, ostatní osiva jsou registrována na základě relevantních certifikátů výrobce osiva,“ přibližuje Radek Aust.
Pěstitelství zeleniny v Myanmaru má vysoký podíl ruční práce, přičemž velká většina pracovníků jsou ženy. Rozšíření možností myanmarských zemědělců díky pěstování nových odrůd zelenin přispěje k vytváření nových pracovních míst, napomůže zajišťování ekonomických potřeb rodin a tím také přispěje k posílení rovnoprávnosti žen a mužů. Zapojení Asociace myanmarských podnikatelek, které se rovněž snaží přispět k posílení rovnoprávnosti žen a mužů v zemědělském sektoru, zvýší dopady projektu v myanmarském prostředí.
V rámci projektu bylo již loni zaregistrováno osivo zeleninových odrůd, které byly identifikovány jako nejvhodnější z hlediska agroklimatických a agrotechnických podmínek v Myanmaru a rovněž z komerčního hlediska. Ve spolupráci s myanmarskými partnerskými firmami a asociacemi bylo osivo jejich farmáři dále zkušebně pěstováno, aby se nejvhodnější zeleninové odrůdy mohly začít v nejbližší době do Myanmaru komerčně dovážet, čímž bude zajištěna dlouhodobá finanční udržitelnost projektu.
V rámci projektu se MORAVOSEED CZ a.s. snaží podpořit synergie s dalšími českými firmami zaměřujícími se na myanmarský trh. MORAVOSEED CZ a.s. velmi dbá na kvalitu osiva a podporuje využívání přírodních hnojiv bez chemických přísad šetrných k životnímu prostředí, a to nejen u bioprodukce, ale rovněž u standardní produkce.
V rámci projektu se proto snaží spolupracovat s dalšími českými firmami zaměřujícími se na myanmarský trh. S cílem minimalizace chemie bude například prověřena možnost využití českých ekologických hnojiv firmy Biopreparáty s.r.o. při pěstování osiv vybraných zeleninových odrůd.