S podporou ČRA se česká firma Wombat rozhodla prozkoumat v Bosně a Hercegovině možnosti zefektivnění nakládání s pitnou vodou

Firma WOMBAT byla založena za účelem rekognoskace a následné sanace potrubí bezvýkopovými technologiemi. „Naše společnost vyvinula bezvýkopovou inverzní rukávovou technologii KAWO, spočívající v osazení polyesterepoxidové vystýlky do fyzicky nevyhovujících trubních řadů. Touto technologií je dosaženo zatěsnění a statické nalepšení trubních řadů. Výhodou technologie je především její rychlost, kvalita požadovaných prací, hydraulické nalepšení trubních sítí a zlepšení životního prostředí. Naše společnost disponuje širokým spektrem čistících vozů, monitorovacích jednotek pro diagnostiku od malých průměrů až po průlezné a roboty pro sanaci potrubí. V současné době pro sanaci vodovodů alternativně nabízíme i strukturální nástřik, který nejen ochrání vnitřní povrch potrubí, ale vytvoří i dostatečnou statickou ochranu potrubí,“ přibližuje technologii firmy Wombat její zakladatel a jednatel Ladislav Dokládal. V roce 2001 společnost získala ocenění STAVBA ROKU za nejlepší stavbu v oblasti bezvýkopových technologií na světě a od roku 2004 firma WOMBAT pracuje v systému řízení jakosti 9001 a ochraně životního prostředí 14001.

„O vstupu na trh Bosny a Hercegoviny jsme začali uvažovat v souvislosti s pozváním od českého velvyslanectví v Sarajevu na akci Czech Water Days, která se konala ve městě Doboj v květnu loňského roku. Během této akce jsme viděli zájem představitelů místních vodáren o naše produkty. V průběhu letošního května jsme navštívili několik větších vodáren v BaH. V Banja Luce jsme se domluvili na demonstraci našeho produktu. Konkrétně budeme sanovat staré potrubí procházející silničním mostem, které by se jinými technickými postupy velmi složitě sanovalo, nemluvě o tom, že by taková sanace znamenala dlouhodobé uzavření dopravně vytíženého silničního mostu přes řeku Vrbas. Během června jsme provedli kamerové zkoušky, abychom se přesvědčili, v jakém stavu je potrubí. V Banja Luce jsme se dále domluvili na semináři, na kterém bychom představili naše moderní technologie pro bezvýkopové sanace potrubí. Během semináře bychom se pokusili získat nezbytné údaje o zájmu místních vodáren o naše produkty. Nicméně již po květnové cestě evidujeme poptávky bosensko-hercegovských vodáren, kterým jsme poslali několik nabídek na sanace různého problematicky přístupného potrubí a v brzké době očekáváme realizaci projektů na čistě komerční bázi,“ doplňuje Ladislav Dokládal.

Další naplánovanou aktivitou je zmíněná demonstrace vhodné technologie, kdy bude sanováno potrubí vedoucí silničním mostem přes řeku Vrbas. Na demonstraci budou přizváni i zástupci dalších bosensko-hercegovských vodáren spolu se sdělovacími prostředky. Cílem demonstrace je poukázat na to, že potrubí lze sanovat ekologicky šetrným způsobem, aniž by se musela uzavřít silnice či náměstí a celá oblast se zároveň nemusí rozkopat. Po demonstraci technologie se pro její účastníky z řad místních vodáren uskuteční seminář, na kterém budou prezentovány možnosti bezvýkopové sanace potrubí a služby, které společnost WOMBAT nabízí.

„Zarazila nás čísla o ztrátách ve vodovodní síti, která řádově přesahují český standard. Navíc je problém o to horší, že řada místních vodovodu čerpá vodu z hlubinných vrtů. V souvislosti se současnou energetickou krizí se potýkají s vysokými účty za elektřinu pro čerpání vody, kterou navíc více než polovinu ztratí ve vodovodní síti, která je zastaralá často i z dob před válečným konfliktem v 90. letech 20. století. Domníváme se tak, že projekt je nejenom vhodný, ale relevantní i z hlediska země, což navíc potvrzuje skutečnost, že oblast vody a sanitace je jednou z prioritních pro českou rozvojovou pomoc v BaH. Naši domněnku potvrzuje i skutečnost, že téměř v každém plánu rozvoje municipality či města v BaH je v rámci priorit uveden cíl redukce ztrát vody v systému,“ říká Ladislav Dokládal.

Dlouhodobým cílem projektu je pak dle výsledků podnikatelského plánu učinit rozhodnutí o vstupu na místní trh. Podnikatelský plán by pak měl vést i k výběru podoby vstupu – například obchodní zastoupení, společný podnik s místním partnerem, pobočka apod. Jakákoliv forma vstupu v konečném důsledku vytvoří 5-10 nových pracovních míst dle typu vstupu a objemu zakázek. Především se pak rozšíří možnosti v rámci dodavatelských řetězců. Zadavatelé tak budou mít možnost přistupovat k sanaci potrubí (především v městských, hustě obydlených, zástavách) ekologičtějším a pro obyvatele šetrnějším způsobem, který nebude vytvářet znečištění veřejných ploch a produkovat vysoké koncentrace prachu, a tím pádem zhoršení kvality místního již tak nekvalitního ovzduší. Očekávanými dopady projektu jsou tak zvýšení zaměstnanosti, a především rozšíření poskytovaných služeb na trhu o ekologicky šetrný a pro obyvatele přívětivější způsob sanace potrubí.

Fotoalbum