S podporou ČRA proběhne další ročník komiksové soutěže zaměřené na témata Cílů udržitelného rozvoje OSN

Už od roku 2016 podporuje Česká rozvojová agentura projekt Opravdový svět, který realizuje organizace ADRA. Jeho hlavním smyslem je osvětová činnost na školách vztahující se k české zahraniční rozvojové spolupráci a Cílům udržitelného rozvoje. Součástí projektu je i komiksová soutěž tematicky vycházející ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN, která se bude letos konat už posedmé a opět ve spolupráci s partnery ze tří evropských zemí.  Možnost „promluvit bublinou“ a vyjádřit se tak ke společenským a environmentálním problémům mají žáci a studenti českých škol až do 31. října, kdy se uzavře příjem soutěžních děl.


Projekt Opravdový svět reflektuje hlavní témata globálního rozvojového vzdělávání uvedená ve Strategii globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o globálních souvislostech Ministerstva zahraničních věcí na období 2018-2030. Je zaměřen především na podporu začleňování globálních témat do formálního vzdělávání, klade důraz na metodickou a didaktickou podporu pedagogů, úzce se opírá o Agendu 2030 a nezapomíná ani na osvětové aktivity, bez kterých by nemohlo být dosaženo plnění Cílů udržitelného rozvoje. Realizátorem projektu je organizace ADRA, která se také dlouhodobě věnuje spolupráci s mateřskými, základními i středními školami, kde se zaměřuje na dlouhodobou spolupráci se školami v rámci projektu Světová škola. Více informací o projektu Světová škola taktéž podpořeném ČRA najdete zde.

Pro velký úspěch je součástí projektu Opravdový svět i v letošním roce komiksová soutěž, která vstupuje do svého sedmého ročníku a opět má co nabídnout. Její maskot pan Planetka se obléknul do nového hávu a netrpělivě čeká na komiksová díla začínajících autorek a autorů. Ti mohou letos soutěžit ve dvou věkových kategoriích; jsou určené pro žáky ze základních a středních škol i jednotlivce.

Tematické kategorie opět vycházejí ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN a je jich již tradičně pět: Kvalitní život, Odpovědný rozvoj, Férová společnost, Naše planeta a Bezpečný svět. Téma je možné zpracovat třeba jako dobrodružný či humorný příběh. Nebo je možné vyjít z osobní zkušenosti, jak dotyčný sám daný cíl (ne)naplňuje. Komiks může být zpracován libovolnou technikou (kresba, malba, fotostory, koláž) ve formátu A3.

 „Loňský ročník byl rekordní. Sešlo se v něm přes 350 soutěžních komiksových děl. Přáli bychom si, aby i letos soutěž vzbudila takový zájem,“ říká její koordinátorka Petra Svatková. Na vítěze čekají zajímavé ceny s komiksovou tematikou a možnost zúčastnit se kreativního workshopu s ukrajinskou umělkyní, ilustrátorkou a komiksovou kreslířkou Hannou Kotvun. Jejich díla budou po slavnostní vernisáži vystavena v Cafe Prostoru v Národní technické knihovně.

Možnost „promluvit bublinou“ a vyjádřit se tak ke společenským a environmentálním problémům mají soutěžící až do 31. října. „Loňské soutěžní komiksy pro nás byly velkým překvapením. Byly temné, plné složitých problémů, které se nás dotýkají. Často v nich rezonovala otázka lidských práv, násilí, diskriminace nebo psychického zdraví. Jejich hodnocení bylo pro odbornou porotu náročné a neslo s sebou silné emoce,“ hodnotí šestý ročník soutěže Petra Svatková.

Každý ročník soutěže je jiný. Žádný z nich by se ale nemohl realizovat bez jejích dlouholetých podporovatelů. Tím hlavním je Česká rozvojová agentura, které soutěž vděčí za finanční podporu. Informační centrum OSN v Praze soutěži každoročně poskytuje svou záštitu. Dlouhodobou podporu představují také sponzoři, kteří do soutěže každoročně věnují hodnotné ceny nejen s komiksovou tematikou. I v sedmém ročníku Komiksové soutěže ADRA se soutěžící mají na co těšit.

V loňském ročníku mohli vítězky a vítězové srovnat své dílo i s autory z Portugalska, Slovinska a Polska, kde soutěž také probíhala. Více se dozvíte na stránkách projektu Talking Bubbles.

Fotogalerie