S podporou ČRA pomáhá telemedicína v Moldavsku zásadním způsobem osamělým seniorům se zdravotními problémy

V sektoru Inkluzivní sociální rozvoj se česká zahraniční rozvojová spolupráce v Moldavsku dlouhodobě orientuje mimo jiné na podporu rozvoje služeb domácí péče a na jejich legislativní zakotvení. Kvůli tomu byly vytvořeny sociální a zdravotní služby pro seniory včetně domácí péče a nezbytný regulatorní rámec, který díky společnému úsilí státních úřadů a neziskových organizací působících v této oblasti prochází neustálým vývojem. Překážkou těmto snahám se však ukázala být pandemie onemocnění COVID-19. Kvůli zákazům cestování se totiž výrazně ztížilo poskytování zdravotně-sociálních služeb v regionech, kde pracovníci musí pokrýt rozsáhlá území. Pandemie COVID-19 zdůraznila potřebu využití telemedicíny pro poskytování služeb zdravotní péče, které jsou přizpůsobeny nemožnosti cestovat.

74letý Vasile z vesnice Cărbuna potřebuje kvůli cukrovce pravidelné konzultace s endokrinologem, ten ale sídlí ve více než 50 kilometrů vzdálené nemocnici. Díky telemedicíně, kterou v Moldavsku zavádí s podporou České rozvojové agentury Charita Česká republika, se může s lékaři spojit z pohodlí domova. Telemedicína mu mimo jiné šetří fyzicky náročnou a drahou cestu do nemocnice. „Dříve jsme s manželkou bydleli ve velmi odlehlé vesnici. Před třemi lety jsme se přestěhovali do Cărbuny, kde je dostupnost sociálních a zdravotních služeb mnohem lepší,“ říká Vasile. Domů k němu dochází zdravotní sestra Natalia z nedalekého centra domácí péče, které v zemi otevřela Charita Česká republika. Vasile má cukrovku, a proto potřebuje pravidelné konzultace s endokrinologem. Díky tabletu, který s sebou Natalia nosí, se Vasile může s lékařem spojit na dálku. „Bez telemedicíny bych tady už nebyl. Nejbližší endokrinolog je vzdálený 50 kilometrů odsud. Špatně chodím a jedna taková návštěva by mě stála desetinu důchodu,“ pochvaluje si Vasile tablet, kterému přezdívá „léčebné zařízení“.

Není to ale jen cukrovka, která Vasileho trápí. Krátce po přestěhování do Cărbuny mu zemřela manželka a během pandemie covidu neměl možnosti si popovídat s lidmi. I tehdy mu pomohla telemedicína. „Konzultace s psychologem během pandemie pro mě byly vysvobozením,“ říká vděčně Vasile. Zdravotní sestra Natalia byla během covidového období jediná, kdo s Vasilem udržoval pravidelný kontakt. „Nejsme jenom pacient a zdravotní sestra, máme mezi sebou mnohem bližší vztah. Zastavuji se u něj téměř každý den, protože bydlím nedaleko. Někdy ho kvůli cukrovce v noci pálí nohy. Ví, že mi může zavolat a já tu hned budu. Často Vasileho zahlédnu, jak sedí u okna a vyhlíží mě, tak se zastavím, abych se ujistila, jestli s něčím nepotřebuje pomoc,“ přibližuje Natalia svou práci.

Jednou z osamělých seniorek je také 73letá Raisa z vesnice Taul. Díky centru domácí péče, se ale cítí mnohem lépe. Raisa se narodila s nanismem neboli poruchou růstu. Kvůli svému postižení trpí řadou dalších onemocnění, jako jsou problémy s řečí a artróza. Největší potíže ale dělá Raise chůze. Bez pomoci druhých si seniorka nedokáže zajistit základní životní potřeby, ve svém skromném domku na severu Moldavska žije sama a nemá příbuzné, kteří by se o ni postarali. Díky službám centra domácí péče, které Charita Česká republika v Moldavsku otevřela za finanční podpory České rozvojové agentury, je ale o Raisu postaráno.

Pečovatelky z centra St. Juliana docházejí k Raise domů alespoň pětkrát týdně. „Raise pomáháme s nákupem a úklidem. Ve svém domku nemá zavedené topení ani kanalizaci, proto jí nosíme vodu ze studny a dřevo na zátop,“ vysvětluje Larisa, jedna z pečovatelek. Kromě pomoci v domácnosti dostává Raisa také léky, hygienické pomůcky a povlečení. „S pomocí bezbariérového auta bereme Raisu pravidelně k nám do centra. Ostříháme jí vlasy a nehty a vypereme jí oblečení,“ popisuje Larisa služby centra domácí péče. Raisa je moc vděčná, že se jí této pomoci dostává. „Vždycky se těším, když přijdou pečovatelky na návštěvu. Je to moje jediná společnost a moc hezky se o mě starají. Dokonce mi volají, aby se ujistily, že jsem v pořádku a zamkla jsem na noc dveře,“ pochvaluje si klientka. Právě díky pravidelným návštěvám pečovatelek se osamělí lidé cítí mnohem lépe.

Charita Česká republika otevřela v Moldavsku s podporou ČRA již 11 center domácí péče. Kromě sociální podpory poskytují tato centra také zdravotnické služby. Pro mnoho seniorů je kontrola u doktora fyzicky a finančně náročná. Proto jsou lidem, jako je Vasile či Raisa, zprostředkovávány telemedicínské služby, díky nimž se mohou spojit s lékaři na dálku.

Fotoalbum