Letos poprvé proběhne Rozvojové září v angličtině se zapojením mezinárodní organizace Architecture Sans Frontières International a největší studentské architektonické soutěže INSPIRELI AWARDS. „Provedeme vás problematikou rozvojových a humanitárních projektů a jejich technických aspektů,” zmiňuje spoluzakladatel projektu Ing. Jan Tilinger, Ph.D. z ČVUT.
Z lektorů prvních tří dnů letní školy je nutno zmínit reportéra Jana Nováka ze Seznam Zprávy, Jana Böhma z Lékařů bez hranic, dokumentaristu Pavla Boreckého, rozvojovou expertku na rozvojovou spolupráci a konflikty Mgr. Lenku Duškovou, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci, afrikanistu Mgr. Martina Schmiedla, Ph.D. z Mendelovy univerzity nebo expertku na udržitelný rozvoj venkova Ing. Janu Mazancovou, Ph.D. z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Přivítáme i rakousko-syrského architekta Sami Akkacha, specialistu na stavby z nepálené hlíny. „Na této akci vznikl základ týmu, se kterým právě teď realizuji už druhou stavbu v Zambii” říká Ing. Petr Čanda doktorand FSv ČVUT, vedoucí projektu stavby střední školy v Kašhitu.
V pátek dopoledne představí kategorii rozvojových projektů INSPIRELI AWARDS a bude vyhlášeno nové téma soutěže. V poledne bude otevřena výstava Development in the Context of Technology. Výstava bude složena z představení studentských rozvojových projektů a aktuálních fotografií probíhajícího projektu stavby střední školy v Zambii. Tento projekt byl podpořen grantem z Ambasády ČR v Zambii na základě rozhodnutí komise zástupců Ministerstva zahraničních věcí ČR a České rozvojové agentury.
Na výstavě se představí i projekty soutěže INSPIRELI for UKRAINE a ukázky činnosti jednotlivých národních Architecture Sans Frontières International, včetně české organizace Architekti bez hranic. Po zahájení výstavy proběhne formou minipřednášek představení národních organizací Architecture Sans Frontières International a jejich projektů. V sobotu v rámci setkání ASF Int bude veřejný workshop „Post-war reconstruction“ a odpoledne vyhlášení vítězů a předání cen INSPIRELI AWARDS 2024.
„Z výčtu programu je zřejmé, že na půdě ČVUT budou mít možnost spolu diskutovat lidé z různých koutů světa i absolutně rozlišných backgroundů. A to byl i hlavní důvod proč tato akce vznikla,“ dodává Mgr. Eva Machová Ph.D. spoluzakladatelka projektu. Celá akce bude probíhat na Fakultě stavební ČVUT a program, registraci i další informace najdete na stánkách ICWD.CVUT.CZ. Výstava setrvá v atriu fakulty až do 25. září. 2024. Studenti ČVUT se v problematice zahraničních rozvojových projektů mohou vzdělávat i v rámci předmětu Civil Engineering in Developing Countries.