Projekt ČRA pomáhá v Zambii k rozvoji integrovaného přístupu k farmaření
Většinu zambijských zemědělců tvoří drobní a střední farmáři. Zásadními problémy, se kterými se potýkají, jsou neznalost moderních postupů a nedostatečné podnikatelské dovednosti. Produktivita je proto zejména na venkově nižší, příjmy neumožňují potřebné investice a mnohdy nezajistí ani plnohodnotnou výživu rodiny. Projekt ČRA realizovaný týmem Mendelovy univerzity v Brně se proto zaměřuje na posílení podnikatelských znalostí, zvýšení příjmů a tím i životních standardů malých a středních farmářů v Západní provincii. V rámci druhé etapy projektu bylo nedávno vysazeno ve čtyřech oblastech Zambie na 8000 sazenic stromů.
Západní provincie je kvůli obtížným geografickým a klimatickým podmínkám i stále přetrvávajícím důsledkům dlouhodobé politiky znevýhodňování a ekonomické izolace jednou z nejchudších provincií Zambie. I když má zemědělství v záplavové planině potenciál, kvůli nedostatku soukromého sektoru a zpracovatelskému průmyslu se produkty prodávají syrové, nezpracované a bez jakékoli přidané hodnoty.
Mezi nejčastěji produkované plodiny v Západní provincii patří kukuřice, maniok a proso. Potenciál má také pěstování rýže, manga a kešu ořechů. Rostlinnou výrobu však negativně ovlivňuje především málo úrodná písčitá půda a pravidelné zaplavování polí v nížině řeky Zambezi. V provincii také chybí zpracovatelská zařízení, která by dalším zpracováním dodala úrodě přidanou hodnotu, jež by zvýšila prodejní cenu produktu a tím i příjem farmářů.
„Významnou většinu zemědělců tvoří drobní farmáři, pro něž je zemědělství mnohdy jediným zdrojem obživy. Hlavními problémy, s nimiž se tito farmáři potýkají, je neznalost správných zemědělských postupů, nedostatek kvalitních vstupů, nesprávné hospodaření s půdou a dodržování neefektivních tradičních praktik. Kvůli těmto problémům je produktivita drobných farmářů nízká, což ovlivňuje výši jejich příjmů i výživu jejich rodin. Zvýšení produkce pomocí zlepšení stávajících zemědělských praktik, zkvalitnění vstupů a dodatečného vzdělávání je možností, jak životní standard drobných farmářů-jednotlivců či těch sdružených v zemědělských družstvech zvednout,“ říká projektový manažer Martin Danzer z Mendelovy univerzity v Brně.
Projekt s názvem Rozvoj integrovaného přístupu k farmaření v západní provincii Zambie běží od roku 2018 a v současné době probíhá jeho druhá etapa, která by měla trvat až do konce příštího roku. Součástí projektu je jak posílení kapacit farmářů pro správný management živočišné i rostlinné produkce a jejich praktickou aplikaci na farmách, tak i demonstrační a plemenná farma sloužící farmářům jako zdroj dostupných kvalitních plemen a osiva. Důležitou složkou projektu jsou i zalesňovací a protierozní opatření vedoucí k vyšší udržitelnosti rozvíjených zemědělských aktivit v regionu, stejně jako využití přístupu holistického managementu půdy a dobytka, který podporuje regeneraci degradovaných území.
Cílem projektu je zvýšení zemědělské produkce a produktivity malých a středních farmářů prostřednictvím implementace udržitelných zemědělských praktik. „Projekt přispěje k dosažení tohoto cíle skrze intenzifikaci a diverzifikaci zemědělské produkce a zavedení integrovaného faremního přístupu s provázáním rostlinné a živočišné produkce. To vše s maximálním využitím faremních zdrojů, nicméně s ohledem na dostupné přírodní zdroje a zohledněním i sociálních aspektů rozvoje venkova. Aktivity projektu již nyní vedou k posilování přístupu zejména středních a malých farmářů k produkčním zdrojům a zemědělským vstupům,“ říká Barbora Žáčková z České rozvojové agentury a dodává, že ke zvýšení zemědělské produktivity bude přistupováno s ohledem na místní přírodní zdroje a možné dopady klimatické změny.
Realizátorem projektu je tým Mendelovy univerzity v Brně, který má dlouholeté zkušenosti s rozvojovými projekty v Zambii. Projekt podpoří partnerství a vzájemnou spolupráci mezi soukromým a státním sektorem, mezi farmáři a dalšími aktéry produkčního, zpracovatelského a obchodního řetězce, agri-businessu či finančních a poradenských služeb. Mezi významné partnery projektu se řadí především Česká zemědělská univerzita, zambijská univerzita Copperbelt a nezisková organizace Grass Roots Trust. Projekt plně zapadá do prioritní oblasti ZRS ČR, v jehož souladu se projekt zaměřuje na zvýšení zemědělské produktivity a diverzity, stabilizace venkovského obyvatelstva a jeho ekonomické prosperity.