Ligou férového fotbalu proti diskriminaci, nesnášenlivosti a xenofobii
Už šestým rokem podporuje ČRA projekt Fotbal pro rozvoj. V jeho rámci vyrazil 7. června mezinárodní tým dobrovolníků z Česka, Kambodži, Kolumbie a Německa na putovní tour po České republice. Smyslem projektu je ukázat fotbal jako férový sport, který nabízí prostor pro setkávání a vzájemnou toleranci. Jeho součástí je opět Liga férového fotbalu a také řada praktických fotbalovo-vzdělávacích workshopů v neziskových organizacích.
Fotbal pro rozvoj je projektem organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit už od roku 2006. Jde o vzdělávací program a osvětovou kampaň zaměřující se na využití fotbalu jako nástroje pro otevírání debaty o různých společenských tématech. Ve spolupráci s mládežnickými organizacemi a dalšími institucemi neformálního vzdělávání organizuje fotbalově-vzdělávací program pro ohrožené děti a mladistvé na území České republiky. Jeho cílem je rozvíjet společenské hodnoty a dovednosti pro život u dětí a mladých lidí prostřednictvím fotbalu a využít tak jeho potenciálu spojovat skupiny lidí z odlišných společenských a kulturních prostředí. „V současné době není Fotbal pro rozvoj pouze samostatný projekt, ale široká platforma v České republice, která má ambice spojit několik iniciativ, programů a organizací pod jednou vlajkou, se stejným cílem – využít fotbal pro dobré účely. Spolupracujeme s více než 20 neziskovými organizacemi z celé republiky, které využívají našeho konceptu při práci s mládeží. V regionech organizujeme Ligu férového fotbalu, workshopy, tréninky, přednášky, školení a další akce. V období června a července pak projíždíme republikou s týmem složeným z českých a mezinárodních dobrovolníků z organizací členské sítě Streetfootballworld,“ říká koordinátorka národních projektů Sonia Ennafaa.
Mezinárodní rozměr projektu
Silnou stránkou projektu jsou právě dobře fungující mezinárodní partnerství. Během každoročních letních tour byli součástí týmu dobrovolníků zástupci organizací MYSA (Keňa), Tiempo de Juego (Kolumbie) a Salt Academy (Kambodža). Od července 2016 je pak Fotbal pro rozvoj součástí zmíněné celosvětové sítě Streetfootballworld - největší mezinárodní platformy sdružující více než 120 organizací z celého světa využívajících fotbalu pro dobré účely. „Společně se Streetfootballworld a fondy Erasmus+ jsme spustili dvě iniciativy, které propagují využití Fotbalu 3 a zaměřují se na rozvoj schopností podporujících zaměstnavatelnost mladých lidí. Silné partnerství jsme si vytvořili také ve střední Evropě. Za prvé s polskou organizací MSIS pracujeme na rozvoji fair-play programu po celém Polsku. Společně také pracujeme na online možnostech pro organizování zápasů Fotbalu 3, turnajů a tréninkových jednotek. Za druhé jsme v roce 2018 odstartovali Visegradskou spolupráci, která umožňuje organizacím pořádat společné akce a výměny mezi Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem,“ dodává Sonia Ennafaa a připomíná i úzkou spolupráci s německou organizací KickFair, která je průkopníkem v oblasti vzdělávání mládeže prostřednictvím fotbalu či partnerskou organizací ze Švýcarska Sport - The Bridge.
Fotbal pro rozvoj také již dlouhodobě spolupracuje s organizací Mathare Youth Sports Association (MYSA) z Keni. Díky spojení s celou řadou těchto organizací bylo možné shromáždit dostatek odborníků, materiálů a poznatků k vytvoření téměř stostránkové příručky složené z několika hotových publikací, jednotlivých aktivit i vlastních praktických zkušeností. Příručka je pro zájemce k dispozici na webu www.fotbal.je, kde je možné najít také zápasový formulář pro hru, rozpis zápasů či průběh a výsledky jednotlivých lig v regionech. Brzy bude také spuštěna sekce Trénink, kde zájemci najdou návod, jak zorganizovat trénink nebo vybranou aktivitu podle konceptu Fotbalu 3. Bude zde také možné si vyfiltrovat fotbalové dovednosti, které chcete trénovat a společenské téma, které chcete rozvíjet.
Férová hra o třech poločasech
Specifickou stránkou zápasů v rámci Fotbalu pro rozvoj je skutečnost, že se hraje na tzv. tři poločasy. Prvním je úvodní předzápasová diskuze týmů, ve které si kolektivně stanoví pravidla utkání. Pak přijde na řadu samotný fotbalový zápas. Třetí poločas tvoří závěrečná diskuze, ve které si týmy nastavená pravidla společně reflektují a udělují si navzájem body. Týmy si nehodnotí pouze počet nastřílených branek, ale i akty fair play.
Fotbal3 tak vnáší do hry rozvoj sociálních hodnot jako je týmová spolupráce, umění vést diskuzi, vzájemné porozumění či zodpovědnost za práci v týmu. Klasický fotbalový rozhodčí je nahrazen tzv. mediátorem, který nezasahuje do zápasových pravidel, ale pouze pomáhá týmům dojít ke společné dohodě. Díky absenci rozhodčích se hráči učí zodpovědnosti za nastavení vlastních pravidel a jejich dodržování. „Tento koncept s unikátními pravidly vnáší do zápasů vzdělávací rozměr. Jednotlivá pravidla i fotbalové situace se snažíme s dětmi přenášet i mimo hřiště – do kontextu jejich běžných každodenních životů,” vysvětluje Sonia Ennafaa.
Na každém místě, kde se tour Fotbal pro rozvoj zastaví, budou několik dní probíhat praktické workshopy pro děti a mládež, diskuze o metodice fotbalu jako nástroje pro vzdělávání a rozvoj a vrcholem budou vždy fotbalové turnaje v duchu fair play. “Dny férového fotbalu”, jak se turnajové dny v regionech nazývají, jsou naplánovány takto: 16.6. v Ostravě, 18.6. v Olomouci, 22.6. v Praze, 24.6. v Ústí nad Labem, 29.6. na hradě Hartenberg v Karlovarském kraji a 4.7. v Plzni. „Moc rádi přitom uvítáme nové zájemce, kteří se chtějí na vlastní kůži přesvědčit, že fotbal není jenom o faulech, simulaci a korupci. A že se jeho prostřednictvím dají zlepšit komunikační a jiné dovednosti vhodné pro pracovní i běžný život,” dodává Sonia Ennafaa. Aktuální informace a harmonogram akcí je možné najít na webových stránkách projektu či na Facebooku.
Projekt Fotbal pro rozvoj funguje zejména díky podpoře České rozvojové agentury, programu Erasmus+, UEFA Foundation for Children, FIFA Foundation a Magistrátu hl.m. Prahy. Dlouhodobým podporovatelem projektu je Tomáš Ujfaluši a letos poprvé ho podpoří i kapitán české fotbalové reprezentace Vladimír Darida.