Do komiksové soutěže podpořené ČRA a inspirované tématy udržitelného rozvoje se letos přihlásilo rekordních 631 děl

Projekt Opravdový svět reflektuje hlavní témata globálního rozvojového vzdělávání uvedená ve Strategii globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o globálních souvislostech Ministerstva zahraničních věcí na období 2018-2030. Je zaměřen především na podporu začleňování globálních témat do formálního vzdělávání, klade důraz na metodickou a didaktickou podporu pedagogů, úzce se opírá o Agendu 2030 a nezapomíná ani na osvětové aktivity, bez kterých by nemohlo být dosaženo plnění Cílů udržitelného rozvoje. Realizátorem projektu je organizace ADRA, která se také dlouhodobě věnuje spolupráci s mateřskými, základními i středními školami, kde se zaměřuje na dlouhodobou spolupráci se školami v rámci projektu Světová škola.

Také v letošním roce byla součástí projektu komiksová soutěž inspirovaná 17 Cíli udržitelného rozvoje, mezi které patří např. snižování chudoby, zajištění zdravého života a vzdělání pro všechny, rovnost pohlaví, udržitelná produkce a spotřeba či ochrana života na Zemi. Letos se soutěžilo v kategoriích Bezpečný svět, Férová společnost, Kvalitní život, Naše planeta a Odpovědný rozvoj.

„Loni soutěžilo přes 350 komiksových děl. V letošním roce ale trháme rekordy! Do osmého ročníku Komiksové soutěže ADRA bylo zasláno neuvěřitelných 631 komiksů. Toto číslo je téměř dvojnásobek roku předchozího a naznačuje, že komiksová soutěž se stává rok od roku oblíbenější, z čehož máme v Oddělení globálního vzdělávání ADRA velkou radost,“ říká Jana Podlešáková, vedoucí oddělení vzdělávání v organizaci ADRA. Jen pro zajímavost, v roce 2019 se soutěže zúčastnilo 150 komiksových děl, o rok později 52 a v roce 2021 206. Nárůst je tedy zřejmý.

Soutěže se mohli zúčastnit žákyně a žáci základních i středních škol, třídní kolektivy nebo jednotlivci, kteří soutěžili ve dvou věkových kategoriích. První je ohraničena věkem od 10 do 14 let, v té druhé mohou soutěžit všichni od 15 do 20 let. „Inspiraci ani technice meze neklademe! Tužky, fixy, pastelky, koláže stejně tak jako počítačová grafika, i tak může soutěžní komiks vypadat. Jediný požadavek je dodržet formát A3 a tematické zadání. Díla, která nám soutěžící poslali, jsou opravdu podařená, jak obsahově, tak vizuálně, a naše odborná porota tak měla velice těžký úkol vybrat pouze 30 nejzajímavějších,“ dodává Jana Podlešáková.

V sobotu 2.12. pak proběhla v pražském podniku Café Therapy vernisáž za účasti 22 autorů z celkem 30 oceněných. „Naši komiksoví hrdinové a jejich rodiny překonali sněhovou kalamitu a dojeli za námi ze všech koutů Česka, někdy se značným zpožděním a prokřehlí, ale o to víc natěšení na celodenní program. Dopoledne bylo věnováno předávání cen, diplomů a představení autorek a autorů a jejich vítězných komiksů. Autoři a autorky, kteří soutěžili ve dvou věkových kategoriích a pěti tematických okruzích, měli možnost blíže seznámit publikum se svými díly,“ přibližuje Jana Podlešáková průběh slavnostního vyhlášení nejlepší autorů.

Po poledním občerstvení pokračoval program jednou z cen, a to workshopem s profesionální komiksovou autorkou a ilustrátorkou Hannou Kovtun. To, že byla tato část programu pro vítěze opravdu zajímavá potvrzuje i fakt, že někteří oželeli vernisáž a pokračovali se svou tvorbou i v průběhu slavnostního zahájení výstavy vítězných komiksů. Pro autorky a autory 30 oceněných komiksů byly také připraveny hodnotné nejen komiksové ceny. Do soutěže je věnovali její podporovatelé Albi, Country Life, CREW, Fruitissimo, Nakladatelství HOST a Nakladatelství Zanir. Získat bylo možné také výtvarné potřeby z Teta Běta v celkové hodnotě přes 20 tisíc. To vše i díky podpoře České rozvojové agentury.

Kdo by nestihl navštívit výstavu v Café Therapy, může se podívat na virtuální komiksovou výstavu. Ta je dostupná zdarma a obsahuje celkem dvacet komiksů na téma Odpovědná výroba a spotřeba a Nerovnosti mezi námi od chlapců a děvčat od 10 do 20 let, kteří se v minulých letech zúčastnili Komiksové soutěže ADRA.