ČRA s podporou Ministerstva vnitra ČR materiálně pomáhá také ve Lvově
Usnesením vlády č. 435 z 26. června 2018 byla Ukrajina zařazena do plánu Zahraniční rozvojové pomoci ČR jako specifická země se zaměřením na obnovu a podporu demokratické transformace. V návaznosti na předchozí aktivity ČRA na Ukrajině jsou také nové projekty zaměřeny do sektoru „Vzdělávání“ v rámci programu Modernizace systému veřejného vzdělávání na Ukrajině II (2019 – 2021). Jeho cílem je podpořit reformu vzdělávacího systému a přiblížit ukrajinské vysoké školství evropským standardům.

V rámci třetího pilíře programu, který zahrnuje materiální podporu ukrajinským vzdělávacím institucím, se díky finanční podpoře České rozvojové agentury podařilo zrekonstruovat prostory pro zajištění nového vzdělávacího kurzu, o který Lvovská univerzita Ministerstva vnitra Ukrajiny ve spolupráci s Útvarem policejního vzdělávání a služební přípravy České republiky (ÚPVSP) dlouhodobě usiluje. Jedná se o nácvik práce se zvláště zranitelnými skupinami občanů, jako jsou děti či hendikepovaní.

„Práce se zranitelnými skupinami občanů by měly probíhat ve speciálně upravených místnostech a dle speciální metodiky. Co je v České republice (potažmo v EU) již delší dobu standardem, na Ukrajině zatím tak běžné není, a proto se předpokládá, že o možnost účasti v novém kurzu bude zájem nejenom u samotných studentů Lvovské univerzity, ale i u samotných policejních složek, které se s touto problematikou setkávají napříč celou Ukrajinou. Navíc se na Ukrajině bude jednat o první zázemí tohoto typu na univerzitě. Předpokládá se i možnost občasného „ostrého“ využití,“ říká Jan Pejřil, který pracuje pro Českou rozvojovou agenturu jako externí konzultant na projektech na Ukrajině.

Česká rozvojová agentura nechala zrekonstruovat určené prostory tak, že vznikla nejenom speciální výslechová místnost, ale i místnost technická určená pro pořizování a správu dat získaných z prováděných výslechů, nová učebna a také odpovídající sociální zázemí. Navíc vzniklo také zázemí pro možné rozšíření poskytovaných kurzů o nácvik identifikace osob. Příprava projektové dokumentace, ale i realizace samotná, byla pravidelně konzultována s metodiky ÚPVSP, ale i s dalšími ukrajinskými a českými partnery a konzultanty. Cílem bylo, aby prostory plně vyhovovaly požadovaným standardům a potřebám specifického využití.  Rekonstrukční práce byly provedeny ukrajinskou stavební společností NPO EVROTEK. Nehledě na omezení, které sebou přinesla pandemie COVID-19, se podařilo prostory Lvovské univerzity zrekonstruovat v zasmluvněném termínu, za což realizační společnosti patří dík. Zahájení prací bylo obtížné – běžný provoz na Ukrajině byl omezen, nefungovala veřejná doprava a i obchody měly omezený provoz.

Dokončením rekonstrukce ale práce České rozvojové agentury na tomto projektu nekončí. V přípravě jsou návazné fáze projektu – tedy instalace systému protipožární signalizace, ale především dodávka a instalace technického vybavení. Jedná se o vybavení, které umožní pořízení zvukového a obrazového záznamu a jejich odpovídající správy. Dále potom technické vybavení učebny, které zprostředkuje dění ve speciální výslechové místnosti. V kombinaci s doprovodným výkladem lektora tedy umožní provedení výuky v rámci plánovaných kurzů (a v případě „ostrého“ provozu může fungovat i jako místnost pro osoby, které se výslechu z titulu své funkce mají zúčastnit). Posledním dílkem do mozaiky potom bude také technické vybavení pro identifikaci osob.

Specifika práce se zvláště zranitelnými skupinami občanů a odpovídající metodika byla již dříve Lvovskou univerzitou připravena ve spolupráci se zástupci Policie ČR – Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy České republiky. Ministerstvo vnitra také poskytlo dotaci na pořízení nábytku. Před samotným dokončením práce ČRA se předpokládá ukázka práce v nově vzniklých prostorech za asistence českých metodiků.

„Jedná se sice o menší, ale komplexní a specificky zaměřený projekt, pro jehož realizaci byla a je potřeba spolupráce více entit (ČRA, Lvovská univerzita, Policie ČR, stavební odborníci i odborníci na audio a video technologie). Koordinace doposud probíhá bez výraznějších obtíží a my věříme, že tomu tak bude nadále i v další etapě. Termín dokončení je odhadován v prvním pololetí roku 2021. Česká republika úspěšným dokončením všech etap projektu a uvedením nového kurzu do života významně přispěje k portfoliu vzdělávacích možností policistů nejenom ve Lvově, ale na celé Ukrajině,“ dodává Jan Pejřil.

Fotogalerie