ČRA podporuje v Gruzii projekt pomáhající drobným podnikatelům

Místní akční skupina Tskaltubo je název projektu, který už od roku 2019 realizuje v Gruzii společnost Člověk v tísni. Díky podpoře České rozvojové agentury a Evropské unie mohou místní farmáři a drobní podnikatelé získat menší finanční granty, které jim významně pomohou v podnikání. Tak jako v případě Irakliho Kutivadzeho, zlatníka z gruzínského města Tskaltubo.


Irakli Kutivadze je zlatníkem už patnáct let. Vyrábí mnoho druhů šperků: náhrdelníky, prsteny, náramky, náušnice a další. V dnešní době je pro něj obtížné provozovat obchod a ještě náročnější je ho rozšiřovat. „Podmínky, ve kterých jsem pracoval dříve, se od těch současných hodně liší,“ svěřil se Irakli Kutivadze Tereze Hronové ze společnosti Člověk v tísni. Finanční podporu na rozvoj své dílny získal od místní akční skupiny Tskaltubo (LAG Tskaltubo), lokální iniciativy založené Člověkem v tísni a podpořené Českou rozvojovou agenturou, která mu poskytla malý grant na rozvoj jeho dílny a výroby šperků.

Cílem tohoto projektu podpořeného ČRA je přispět ke snížení chudoby prostřednictvím integrovaného, udržitelného a participativního rozvoje venkova v obci Tskaltubo zavedením konceptu LEADER za účelem posílení zaměstnanosti, hospodářství venkova, posílení komunity a životních podmínek venkovského obyvatelstva. Základním principem konceptu LEADER je zapojení jak místních veřejných, soukromých a občanských činitelů tak jednotlivých obyvatel, za účelem zformování místního partnerství a nasměrování místních zdrojů k efektivnějšímu rozvoji. Aktivní a odpovědní zástupci místní samosprávy, podnikatelé, zemědělci, organizace občanské společnosti, občané, iniciativní skupiny na podporu vnitřně vysídlených a další významní místní aktéři jsou zahrnuti do účasti na plánování místní strategie a místní akční skupiny.

„Tento projekt mi hodně pomohl. Moje pracovní prostředí je teď úplně jiné, než bylo dříve. Nemyslím si, že v okolí jsou podobně vybavené dílny,“ říká Irakli Kutivadze. Díky projektu LAG Tskaltubo tak mohl ve své malé dílně zaměstnat dalšího člověka, který mu pomáhá se zakázkami. Spolu se svou ženou provozují také malý obchod v nákupním centru v Kutaisi, kde Irakliho žena prodává jejich výrobky. Kromě objednávek z katalogu dostávají i soukromé zakázky na zhotovení nebo restaurování šperků z celé Gruzie. „Lidé přicházejí do mé dílny, přinesou zlato a řeknou mi, jakou mají představu. Pokud je možné vyrobit šperk ručně, jsme schopni ho zhotovit,“ říká hrdě Irakli Kutivadze.

Tskaltubo je gruzínské lázeňské město nacházející se na západě země v kraji Imeretie a zároveň hlavní město municipality Tskaltubo. V současné době jde především o zemědělskou oblast, jejíž obyvatelé se kromě drobného podnikání jako v případě Irakliho Kutivadzeho často snaží uživit pěstováním květin, bylinek či zeleniny ve sklenících. Jednou z místních drobných farmářek je Teona Chogovadze, která společně s manželem pěstuje ve sklenících zeleninu a bylinky určené k prodeji už více než 20 let. V rámci projektu získala grant na možnost vytápění jednoho ze skleníků. Zeleninu a bylinky tak mohou nyní pěstovat celoročně. Článek o tom, jak projekt Místní akční skupina Tskaltubo pomohl jejímu podnikání, si můžete přečíst zde.

 

Foto: Tereza Hronová

Fotogalerie