ČRA podporuje v Gruzii projekt, díky němuž mohou místní farmáři pěstovat zeleninu i v zimě

Už od roku 2019 probíhá v Gruzii projekt s názvem Místní akční skupina Tskaltubo, který realizuje společnost Člověk v tísni. Díky podpoře České rozvojové agentury a Evropské unie mohou místní farmáři získat menší finanční granty, které jim významné pomohou v podnikání. Tak jako v případě Teony Chogovadze, která společně s manželem získala v rámci projektu grant na možnost vytápění jednoho ze skleníků. Zeleninu a bylinky tak mohou nyní pěstovat celoročně.


Tskaltubo je gruzínské lázeňské město nacházející se na západě země v kraji Imeretie a zároveň hlavní město municipality Tskaltubo. V současné době jde především o zemědělskou oblast, jejíž obyvatelé se často snaží uživit pěstováním květin, bylinek či zeleniny ve sklenících. Jednou z místních drobných farmářek je Teona Chogovadze, která společně s manželem pěstuje ve sklenících zeleninu a bylinky určené k prodeji už více než 20 let. Své podnikání chtěli už dříve rozšířit o možnost instalovat do jednoho ze skleníků vyhřívací systém, ale neměli na to dostatek finančních prostředků. V létě pěstují hlavně okurky a rajčata, v zimě se pak zaměřují na bylinky, jako je fenykl, koriandr, petržel, zelená cibule, estragon a salát. Svou nabídku mohli zpestřit díky místní akční skupině Tskaltubo (LAG Tskaltubo), která Teonu podpořila malým grantem.

Chtěli jsme instalovat topný systém, který byl ale příliš drahý. Moje rodina by si to sama nemohla dovolit, tak jsem napsala projektovou žádost a vyšlo to. S podporou LAG Tskaltubo jsme zakoupili topný systém, ohřívač na tuhá paliva, což nám umožnilo pěstovat okurky a rajčata po celou zimní sezónu," vysvětlila Teona Chogovadze Tereze Hronové z humanitární a rozvojové sekce společnosti Člověk v tísni.

V létě je gruzínských produktů na trhu dostatek. Proto je jejich cena nízká. Během zimy je však situace jiná. Gruzínská rajčata a okurky jsou i v zimě kvalitní, takže jejich cena stoupá. Protože dovážená zelenina není tak chutná, je její cena relativně nízká," dodává Teona Chogovadze.

Projekt s názvem Místní akční skupina Tskaltubo, který byl zahájen v roce 2019 a bude ukončen v letošním roce, je podporován Evropskou unií v rámci programu ENPARD a Českou rozvojovou agenturou. Zavedením evropského přístupu LEADER v gruzínské obci Tskaltubo projekt přispívá ke snížení chudoby a podporuje participativní mechanismy v rozhodovacích procesech na místní úrovni.

Základním principem konceptu LEADER je zapojení jak místních veřejných, soukromých a občanských činitelů, tak jednotlivých obyvatel, za účelem zformování místního partnerství a nasměrování místních zdrojů k efektivnějšímu rozvoji. Aktivní a odpovědní zástupci místní samosprávy, podnikatelé, zemědělci, organizace občanské společnosti, občané, iniciativní skupiny na podporu vnitřně vysídlených a další významní místní aktéři jsou zahrnuti do účasti na plánování místní strategie a místní akční skupiny (MAS). Podnikatelské a sociální iniciativy podpořené malými granty se stanou vzorem i pro ostatní.

Cílem projektu je přinést do odlehlých oblastí inovace, které zlepší kvalitu života. Tak jako v případě členů rodiny Chogovadze či Shalvy Kepuladzeho, farmáře z gruzínské vesnice Opshkviti, který se rozhodl namísto tradičních plodin pro pěstování rukoly. Dnes díky podpoře získané v rámci projektu zaměstnává přes desítku sousedů ze sociálně slabších rodin a rukolu dodává do luxusních restaurací v Tbilisi. Více se o něm můžete dočíst zde.

Foto: Tereza Hronová

Fotogalerie