ČRA podporuje projekt snažící se zlepšit situaci romských žen na západním Balkáně
Postavení romských žen na západním Balkáně je značně ovlivněné diskriminací a marginalizací. Zvětšuje se propast mezi romským a neromským obyvatelstvem v oblastech zdravotní péče, zaměstnanosti a bydlení. Projekt podpořený ČRA a realizovaný organizací CARE Česká republika se proto zaměřuje na posílení romských organizací občanské společnosti a zlepšení přístupu romských žen a dívek k veřejným službám.
Postavení romské komunity v Bosně není jednoduché. Naprostá většina Romů nemá zaměstnání a ti, co pracují, jsou zaměstnaní v některé z místních neziskových organizaci. Vůči Romům v zemi s 30% nezaměstnaností panují předsudky a velká diskriminace. Romské ženy a dívky jsou navíc ohroženy dvojí diskriminací. Jednak ze strany majoritní společnosti, tak v rámci vlastní komunity. V romských rodinách tradičně převažuje dominance mužů a tyto překážky ženám stále omezují možnosti uplatňovat svá práva a nakládat se svým životem svobodně a v rovném postavení s muži. Ženy a dívky jsou tak vystaveny chudobě, vyloučení a někdy i násilí vně i uvnitř komunity.
„Například v Černé Hoře je 93 % romských žen ve věku 18-24 bez práce, nemají přístup ke vzdělání ani možnost se školit. Je to vidět i na procentu dětských sňatků: v Srbsku 49 % romských žen ve věku 20-49 uvedlo, že se vdaly ještě před 18. narozeninami. Pro srovnání - to samé uvedlo jen 9 % neromských žen,“ říká Marcela Zárubová z organizace CARE Česká republika.
Právě CARE se ve zlepšení postavení romských žen na západním Balkáně angažuje dlouhodobě. Loni vstoupil do své třetí fáze trilaterální projekt Aktivní začleňování a práva romských žen na západním Balkáně – FAIR III, podpořený Rakouskou rozvojovou agenturou. Ke stávajícím partnerům CARE Rakousko a CARE Balkán se k této třetí fázi v loňském roce přidala i česká pobočka CARE s podporou České rozvojové agentury v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.
„Společný projekt se soustředí na několik klíčových aktivit a cílů. V první řadě na posílení kapacit romských nevládek z celého regionu a zvýšení jejich profesionálních kompetencí. Dále na vzdělávací aktivity v rámci komunity, kde využíváme osvědčené metodiky a nástroje CARE, díky nimž se může zlepšit přístup romských komunit, zejména žen a dívek, k veřejným službám. A v neposlední řadě propojujeme a začleňujeme partnerské nevládky z Bosny a Hercegoviny, Srbska a Černé Hory do regionálních i celoevropských hnutí,” vysvětluje Marcela Zárubová.
Hlavním záměrem projektu je umožnit romským ženám a dívkám uplatňovat svá práva, učit se a žít zdravý, důstojný život bez násilí, nerovnosti a diskriminace za podpory jejich partnerů, rodin a komunit. Zároveň projekt přispívá k naplňování cílů udržitelného rozvoje 5 (Dosáhnout genderové rovnosti a posílit postavení všech žen a dívek) a 10 (Snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi). Kromě FAIR III pak přímo v Bosně český tým realizuje tříletý projekt s názvem Lepší sociální ochrana skrze posílení kapacit neziskových organizací v Bosně a Hercegovině taktéž podpořený ČRA.