Česká humanitární organizace Koridor UA vznikla v reakci na rozsáhlou invazi vojsk Ruské federace na území suverénního státu Ukrajina a z ní plynoucí humanitární krizi. Současný projekt, který na Ukrajině realizuje a který podpořila Česká rozvojová agentura, se soustředí především na posílení kapacity této organizace skrze výcvik jejího personálu a vypracování či úpravu interních strategií a směrnic.
Velkým problémem na území Ukrajiny je obtížná životní situace lidí v důsledku válečného konfliktu. Tedy především nedostatek základních potravin a dalších životně důležitých věcí. Situaci zhoršují i aktuální změny bezpečnosti na různých územích podle vývoje vojenských operací. Z toho vyplývá potřeba průběžného mapování bezpečnostní a humanitární situace v místech, kde organizace působí. „Díky dlouhodobému navázání na místní samosprávy, církevní a další instituce a spolky, má naše organizace přístup k nejnovějším informacím o situaci a potřebách příjemců pomoci. Problém, na který náš projekt reaguje, je rostoucí potřeba podpory řízení organizace a efektivnějšího nastavení procesů, vedoucích až k přímé distribuci humanitární pomoci příjemcům v místě,“ říká odpovědný řešitel projektu Matouš Bláha.
Tyto potřeby vznikají v důsledku rostoucí poptávky po humanitární pomoci, proto Koridor UA rozšiřuje a zefektivňuje směřování pomoci na základě průběžného hodnocení informací od místních institucí. Podpora řízení a nastavení procesů organizace, od managementu až po dobrovolníky/ce přímé pomoci, reaguje na výchozí problémy a je realizována klíčovými aktivitami projektu, jako je např. vzdělávání v konkrétních dovednostech.
Přímé cílové skupiny jsou především členové vedení organizace a klíčoví pracovníci v počtu 10 lidí, dlouhodobí dobrovolníci z České republiky a Slovenska, kteří se účastní výjezdů a dlouhodobých pobytů na Ukrajině (8 lidí) a čtyři terénní koordinátoři z ČR a Slovenska. Dobrovolníci na Ukrajině zajišťují dovoz, skladování a rozvoz humanitární pomoci a pomáhají s administrativou. Koordinátoři jsou zaměstnanci, kteří žijí většinu roku na určených stanovištích na Ukrajině a zodpovídají za jejich běh. Zpravidla jsou součástí vedení organizace. Mimo příležitostné naplňování práce dobrovolníků garantují péči o dobrovolníky, plánování, rozvoj projektů a navazování a udržování partnerství.
„Je třeba chápat, že vzhledem k personálním a finančním kapacitám naší organizace zastupují naši pracovníci a dobrovolníci buďto více rolí zároveň, či se vzájemně nahrazují a doplňují podle momentálních potřeb organizace i časových a finančních možností personálu. Naše organizace se navíc rozvíjí paralelně v Evropské unii a na Ukrajině a pro efektivní a koordinovaný rozvoj musí být klíčový personál seznámen s vývojem v obou částech a být schopen komunikovat s partnery v obou prostorech. Lidé se tedy nahrazují jak v geografickém působení, tak v kompetencích,“ vysvětluje Matouš Bláha.
Pro organizaci je tak zásadní, aby co nejširší paleta jejího personálu měla co nejrozsáhlejší znalosti a schopnosti. Zároveň existují klíčové kompetence, jako znalost taktické první pomoci a ukrajinštiny, bez kterých se dlouhodobý pracovník či dobrovolník neobejde – znát je musí takřka všichni, kdo se stanou součástí organizace. Právě z tohoto důvodu proběhla v letošním roce v rámci projektu celá řada školení, např. ve znalosti projektového cyklu a projektovém řízení, v řádné práci s dobrovolníky, v taktické první pomoci či ve zlepšení úrovně ukrajinštiny.
Konečnými příjemci projektu jsou příjemci humanitární pomoci zasaženi válečným konfliktem na Ukrajině, především civilisté žijící v blízkosti frontových linií, vnitřně vysídlené osoby a lidé, kteří v důsledku války přišly o možnost zajistit základní potřeby sobě a svým blízkým. Jedná se hlavně o rodiče samoživitele, manželky vojáků, invalidní osoby, mnohočlenné rodiny se třemi a více dětmi a důchodce.
Realizace pomoci se soustředí na Mykolajivskou a Chersonskou oblast, kde organizace Koridor UA působí od jara 2022. Mimo jednotlivce v obcích směřuje pomoc prioritně nemocnicím a zdravotnickým zařízením. V rámci širší logistiky však organizace dováží pomoc i do dalších oblastí, jako je Záporožská, Dněpropetrovská, Doněcká, Charkovská, či Lvovská. Tato pomoc směřuje primárně nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením, organizace však podporuje i místní humanitární centra.