ČRA podpořila v Zambii projekt, díky němuž dokáží místní podnikatelé efektivně zpracovat úrodu manga

Západní provincie Zambie je bohatá na šťavnaté mango. Tuny sladkého ovoce ale každoročně končí na skládce. V období, kdy mango dozrává, se totiž kvůli nedostatku zpracovatelských závodů nestíhá zpracovat a místo užitku velké množství manga postupně hnije. Projekt s názvem „Zvyšování produktivity a podpora rozvoje hodnotových řetězců manga, kasavy a organického hnojiva v Západní provincii Zambie“ financovaný Českou rozvojovou agenturou a realizovaný Charitou ČR se to snaží změnit. Na západě Zambie podporuje podnikatele, kteří úrodu manga plánují efektivně zpracovat a zároveň zaměstnat místní obyvatele. Tak jako farmář Kaingu.

Kaingu žije v Západní provincii Zambie celý svůj život a sní o tom, že přispěje k rozvoji rodného regionu, který patří k nejchudším v zemi. Výroba osvěžujícího mangového nápoje je pro něj tou správnou cestou. „V Západní provincii Zambie máme spoustu manga, jenže většina z něj se vyhodí, protože se nezvládá zpracovat. Přitom má mango skvělý potenciál. Napadlo mě, že z něj budu vyrábět džus a smoothie,“ popisuje Kaingu svůj dlouholetý plán.

Mango je v Zambii hojně produkovaným ovocem. Rychle se ale kazí, a většina úrody se tak vyhazuje, protože se mango konzumuje převážně čerstvé. Pokud má mít přidanou hodnotu, musí se správně skladovat a zpracovat. V Západní provincii ale chybí odpovídající zpracovatelské závody. Kaingu věří, že jeho podnik bude mít úspěch a pomůže omezit zbytečný odpad. A bude mít také další příjemné benefity. „Obzvlášť v horkých letních dnech přijde osvěžující mangový drink vhod,“ usmívá se Kaingu před svým zpracovatelským závodem.

Kaingu je jedním z farmářů a podnikatelů, které v Západní provincii Charita podpořila společně s Českou rozvojovou agenturou. Farmáři, kteří přišli s vlastním nápadem na zpracování manga, kasavy (manioku) nebo kešu – tedy plodin, na které je Západní provincie bohatá, se zúčastnili ročního podnikatelského kurzu. Po jeho úspěšném absolvování vybrala Charita pět nejlepších účastníků, které podpořila v jejich podnikání.

Díky účasti na projektu jsem si mohl otevřít tento zpracovatelský závod. Každý den děkuji Bohu, že jsem byl podpořen,“ říká Kaingu vděčně a dodává, že jeho podnikání pomůže zaměstnat několik dalších lidí z jeho komunity. „Víte, v naší komunitě je velká chudoba. Přemýšlel jsem proto, jak můžu místním lidem pomoci a otevření zpracovatelského závodu bylo jednou z cest. Zaměstnám kolem třinácti lidí, kteří mi s prací pomůžou,“ popisuje farmář a dnes už i podnikatel Kaingu. Jeho zpracovatelský závod nejenže zužitkuje velkou úrodu manga a zaměstná obyvatele chudého regionu, ale také dá práci dalším farmářům z oblasti. Mango totiž Kaingu plánuje odebírat od farmářů, kteří byli v rámci projektu podpořeni, aby s pěstováním této plodiny začali.

V rámci projektu bylo v Západní provincii podpořeno na 90 drobných farmářů, kteří pěstují mango, kasavu (maniok) nebo kešu. Jejich úrodu potom odebírají podnikatelé, jako je Kaingu, kteří se zúčastnili podnikatelského kurzu a přišli s nápady na vlastní podnikání. Dvaašedesátiletý Kaingu plánuje nadále rozvíjet svůj zpracovatelský závod a zaměstnávat více lidí z chudých komunit. Sní o tom, že jednou bude své mangové drinky prodávat i v zahraničí. „Třeba v České republice,“ usmívá se Kaingu nadějně.

Charita Česká republika v roce 2023 oslavila deset let práce v Zambii. V zemi působí v celé řadě oblastí. Farmářům pomáhá adaptovat se na změnu klimatu, a to s využitím zemědělských inovací a efektivních metod hospodaření. Podporuje podnikatele, jako je Kainga, aby dokázali zpracovat tradiční plodiny a zaměstnávali místní obyvatele. Projekt „Zvyšování produktivity a podpora rozvoje hodnotových řetězců manga, kasavy a organického hnojiva v Západní provincii Zambie“ je financovaný Českou rozvojovou agenturou.

Fotoalbum