ČRA podpořila v rámci Programu B2B podnikatelský plán na výrobu ekologických prostředků na ochranu před hmyzem v Zambii

Mouchy a komáři jsou v Africe příčinou nejrůznějších problémů, protože přenášejí nebezpečné nemoci na lidi i zvířata. V Zambii se sice produkty na odpuzování hmyzu na trhu v omezené míře vyskytují, ale jedná se především o produkty z Číny nebo o produkty s neznámým původem a obsahující dnes již mnoho zakázaných chemických a toxických látek, které mají velmi negativní vliv na zdraví lidí i zvířat. Česká rozvojová agentura proto podpořila podnikatelský plán jednoho z předních výrobců mucholapek ve světě, Papírny Moudrý, díky němuž se objeví na trhu v Zambii levnější, a především ekologická alternativa ochrany před hmyzem.

Hlavním cílem tohoto projektu, tedy přípravy podnikatelského plánu, je důkladně zmapovat situaci na trhu v Zambii, prověřit veškeré náležitosti pro vybudování výrobní linky pro výrobu prostředků na ochranu proti hmyzu, které jsou ekologické a nezávadné pro životní prostředí a v neposlední řadě předjednat spolupráci s potenciálními partnery a odběrateli.

„Úvodem je nutno říci, že podnět pro tento projekt přišel od zavedené zambijské společnosti Paracuru Agri Ltd, která má zkušenosti s dovozem a uváděním produktů především pro zemědělský sektor v Zambii a Zimbabwe. Zpětná vazba od několika vybraných potenciálních odběratelů byla pozitivní. Dílčím a velmi důležitým cílem je podpis memoranda o spolupráci mezi námi a Paracuru Agri Ltd.,“ říká ředitel společnosti Papírna Moudrý Libor Moudrý.

Zambie byla vybrána především kvůli přímé vazbě na společnost Paracuru Agri Ltd, ve které je spolumajitelkou Češka Irena Lowry. Paracuru Agri Ltd v Zambii úspěšně podniká, dováží ekologické zemědělské produkty do Zambie a má vytvořené existující obchodní kontakty. A právě Paracuru Agri Ltd projevila aktivní zájem o prodej ekologických produktů Papírny Moudrý. Výhodou je, že Zambie je jednou ze stabilních zemí v regionu, která je otevřená zahraničním investorům a je zde přítomný zastupitelský úřad České republiky. Jedná se navíc o jednu ze šesti prioritních zemi české zahraniční rozvojové spolupráce.

Možným cílem projektu je vybudování funkčního výrobního podniku v Zambii v režimu „joint venture“ mezi Papírnou Moudrý a Paracuru Agri Ltd. Cílem projektu pro rok 2024 je příprava podnikatelského plánu, díky kterému se potvrdí potenciál zambijského trhu a povede k uskutečnění další fáze, tedy realizace a výstavbě výrobní linky. Případná realizace bude mít významný pozitivní vliv na lokální HDP, vzniknou nová pracovního místa a zlepší se ekologické standardy v užívaní prostředků proti hmyzu, protože podle předběžného průzkumu se v Zambii používají pouze chemické alternativy, které jsou škodlivé jak pro lidi, tak i zvířata. U chovu zvířat (kuřata, prasata, krávy a další) má hmyz negativní ekonomický dopad, protože zvířata jsou ve stresu a trpí na mnohé infekce.

Zamýšlený projekt bude mít v případě realizace pozitivní vliv na rozvoj podnikatelského sektoru Zambie a okolních zemí. Očekávají se přínosy v oblastech transferu výrobní technologie z České republiky do Zambie v podobě unikátního know-how Papírny Moudrý vybudované po letech podnikání v oboru, dále v přílivu inovací, vytvoření nových pracovních příležitostí a také v přílivu investic do Zambie a celého regionu (např. do sousední Tanzanie a Zimbabwe). „Očekáváme také příležitosti v oblasti výzkumu ochrany a „boje“ proti hmyzu, především na poli testování záchytu much a komárů a v neposlední řadě i vzniku nových příležitostí pro místní obyvatele v oblasti prodeje skrze místní distribuční a prodejní kanály, což mi přijde velmi důležité,“ dodává Libor Moudrý. Pokud tedy vše půjde zdárně podle podnikatelského plánu, objeví se na trhu v Zambii levnější, a především ekologická alternativa ochrany před hmyzem. 

Papírna Moudrý je výrobcem prostředků proti hmyzu a hlodavcům a své výrobky vyváží jak na tuzemský trh, tak i do zahraničí. Výrobky firmy se prodávají v mnoha státech světa (např. USA, Rusko, Ukrajina, Německo, Francie, Itálie, Srbsko, Rumunsko atd). Kromě mucholapek vyrábí také produkty proti potravinovým a šatním molům, proti rybenkám, švábům, mravencům, octomilkám aj. Zapojuje se do výzkumů na odchyt invazivních druhů (např. vrtule ořechová). Neustále vyvíjí nové produkty a rozšiřuje sortiment o další zboží, aby firma poskytla komplexní řešení proti škůdcům. Velký potenciál vidí na poli boje proti komárům.