ČRA podpořila v rámci Programu B2B podnikatelský plán na coworkingovou síť a startupový inkubátor „Green Macedonia“

Severní Makedonie je jednou ze zemí oblasti západního Balkánu, která je dlouhodobou prioritou zahraniční politiky ČR. Na bilaterální úrovni se ČR aktivně zasazuje o podporu integračního procesu Severní Makedonie do EU. To ve svém důsledku znamená také cílenou podporu začlenění makedonské ekonomiky do struktur jednotného trhu EU. „V roce 2022 ZÚ Skopje organizoval několik odborných seminářů na toto téma s cílem aktivní podpory českých podniků k působení na makedonském trhu. Oblast rozvoje trhu s freelancery, podpory startupů a inovačního prostředí je jedním z nástrojů, jak v zemi vytvořit dostatečně silný ekonomický sektor, který bude působit na pozitivní společenské změny v zemi a posilovat principy vlády práva jako jednoho z hlavních principů integrace země do EU,“ říká hlavní řešitel projektu Vít Šimral, který byl v období 2018 až 2022 radním Hlavního města Prahy zodpovědným za oblast školství, vědy a výzkumu a podpory podnikání.

ZÚ Skopje v roce 2021 podpořil rozvojový projekt EDU4 IT ENTER, který se soustředil na rozvoj kompetencí mladých lidí v oblastech návazných na oblast IT s cílem podpořit jejich schopnosti práce na projektech s vysokou přidanou hodnotou a zároveň odvádět kvalitní práci na dálku. V tomto kontextu se projekt zaměřuje na zjištění, zda existuje poptávka rozvoji infrastruktury tohoto segmentu ekonomiky a do jaké míry se jedná o předmět přenosu českého know-how v oblasti rozvoje trhu s coworkingovými centry podpory start up komunity. Dlouhodobým cílem projektu je vytvořením alespoň dvou coworkingových center na základě připraveného podnikatelského plánu.

Udržitelný systém samotného projektu předpokládá, že jednotlivá centra generují zisk z provozu samotného centra (pracovní místo, občerstvení, pronájem) a zároveň poskytují podporu pro rozvoj projektů v úvodní fázi rozvoje. To předpokládá, že se v daném místě nachází adekvátní podnikatelský potenciál pro rozvoj podnikatelských záměrů, kterým není doposud poskytnuta adekvátní institucionální podpora. Zároveň se předpokládá, že v zemi existuje poptávka po službách podporujících networking a neformální vzdělávání zaměřené zejména na freelancery. Podnikatelský plán se soustředí na stav komunity freelancerů směrem k využívání služeb coworkingových center, dále na stav a počet projektů potenciálně využívající služby coworkingových center a v neposlední řadě na připravenost spolupráce ostatních institucí na makedonském trhu.

„Náš projekt se zaměřuje na rozvoj oblasti vývoje software a hardware pro technologie používané pro adaptaci na a mitigaci klimatické změny, tedy segmentu, který není v zemi předmětem žádné cílené podpory. Návazné profese – management, design, copywriting – jsou oblastmi, které se velmi intenzivně rozvíjí díky práci místních firem a pracovníků pro zahraniční firmy. Tato oblast je také cíleně podporována vládou Severní Makedonie z hlediska nižší daňové zátěže. Rozvojem pomocné infrastruktury v podobě coworkingových center bude tento segment přitažlivější pro další pracovníky, kteří nebudou zvažovat odchod ze země. Samotná podpora nebude mít formu pouze vzniku další fyzické infrastruktury, ale také formu poskytování služeb jako jsou školení, networking, propojení se zahraničními partnery atd. Tím bude také umožněno zapojení mimo jiné skupin obyvatel v současné době znevýhodněných, ať už z důvodu systémové korupce, existujících kulturních stereotypů, nerozvinuté infrastruktury či nerovnosti mužů a žen,“ přibližuje Vít Šimral.

Severní Makedonie v rámci regionu západního Balkánu zaostává také z hlediska rozvoje cílené podpory ze strany soukromého venture kapitálu. Tento segment v Makedonii prakticky neexistuje a veškeré aktivity jsou z hlediska Severní Makedonie soustředěny do Bělehradu. Rozvoj coworkingových center má za cíl tento trend vychýlit směrem k podpoře vlastní venture kapitálové scény a vytváření přirozeného prostoru pro podporu rozvoje podnikatelských záměrů. V ČR došlo v poslední dekádě k intenzivnímu rozvoji sítě coworkingových center poskytující služby v podobě školení, síťování atd. Vzhledem k mezinárodní podstatě tohoto segmentu je více než vítané, aby tato zkušenost byla předmětem přenosu know-how a součástí nástrojů české zahraniční politiky demonstrující pozitivní příklady. Rozvojem sítě coworkingových center bude v Severní Makedonii také podpořen rozvoj kompetencí zejména v sektorech navázaných na IT.

„Díky účasti zkušeného mezinárodního týmu bude coworkingová infrastruktura zprostředkovávat propojení kontaktů mezinárodní úrovně do utvářejícího se prostředí v Severní Makedonii. Projekt má za cíl zjistit, jak by se měl tento segment dále strukturovat a jaké služby je vhodné nabídnout. Zároveň má za cíl zjistit, jak strukturovat nabídku v oblasti pomoci rozvoje startupů a early stage firem, jelikož tento korporátní segment dosud v zemi existuje pouze v omezené míře. Rozvoj soukromého sektoru na základě běžných komerčních postupů má vést k dlouhodobé udržitelnosti coworkingové sítě bez nutnosti jejich veřejné podpory,“ dodává Vít Šimral.

Hlavní cílovou skupinou projektu jsou zejména freelanceři, mladí podnikatelé a počínající profesionálové, kteří se zajímají o oblast řešení problémů klimatické změny. Prostřednictvím coworkigových center získají jak adekvátní odborné kompetence, tak relevantní soft skills. Coworkingová centra se budou podílet na rozvíjení skupiny profesionálů, která bude tvořit základ postupně narůstající inovační komunity v oblasti „cleantech“ mající širší dopad také na ostatní disciplíny. Hlavní myšlenkou je, aby kvalifikovaní mladí lidé neodcházeli do zahraničí kvůli lepším pracovním podmínkám. Další cílovou skupinou je technologická komunita primárně ve Skopji/Tetovu. Širší přímý dopad v rámci IT komunity ve Skopji/Tetovu je vyčíslen přibližně na 500 osob.

Fotoalbum