ČRA podpořila snahu české firmy prosadit se v Indii s unikátním řešením při čištění odpadních vod

V Indii najdeme velké množství přelidněných měst, která ale nedisponují žádnou čistírnou odpadních vod a dochází tak k vypouštění odpadů přímo do vodních toků. Podobnou situaci můžeme najít i v průmyslových podnicích. Česká společnost IN-EKO TEAM s.r.o. na trhu působí již více než 25 let a během této doby vyvinula velké množství unikátních zařízení na čištění odpadních vod. Česká rozvojová agentura proto podpořila v rámci Programu B2B založení pobočky této společnosti přímo v Indii. Zde vyrobená zařízení včetně speciálního bubnového filtru pomohou vyčistit odpadní vodu jak z komunálních nebo průmyslových ČOV, tak i z velkých průmyslových podniků a tím zlepšit kvalitu vodních zdrojů tak, aby nedocházelo k jejich kontaminaci.


V Indii byla postavena spousta velkých továren významných společností, nejen z důvodu levnější pracovní síly, ale také možnosti přímé distribuce na indický trh. Často ale společnosti vůbec neřeší nakládání s odpady a odpadní vody jsou velice znečištěné. Výsledkem je kontaminace vodních zdrojů, kde by chtěla pomoci  česká společnost IN-EKO TEAM. „Konkurence je v oboru vodohospodářství velká, společnosti pravidelně inovují svá zařízení nebo uvádí na trh zařízení zcela nová a jedinečná. Rádi bychom naši technologii, část výroby přenesli také do Indie a věříme, že i zde najdeme odborníky, kteří podpoří náš výzkumný a vývojový tým a budou spolupracovat na vývoji zařízení, která ještě efektivněji zbaví vodu všech přebytečných nečistot a pomohou tak chránit životní prostředí,“ říká jednatelka společnosti IN-EKO TEAM Eva Komárková.

Realizační projekt Založení pobočky IN-EKO TEAM INDIA Ltd. podpořený ČRA navazuje na přípravný projekt s názvem Podnikatelský plán pro vstup na indický trh s technologií na čištění odpadních vod, který byl realizován v roce 2021. Dlouhodobým cílem projektu je rozšíření podnikatelských aktivit společnosti IN-EKO TEAM do Indie, transfer technologie, založení dceřiné společnosti v Indii a tím vytvoření nových pracovních míst pro zdejší obyvatele.

„V první fázi realizace projektu se zaměříme na nabízení a prodej výhradně mikrofiltračních zařízení, tedy diskových a bubnových filtrů, na jejichž výzkum, vývoj a výrobu se firma zaměřuje od svého vzniku a které jsou úspěšně prodávány a instalovány po celém světě, a to díky partnerům v daných zemích a unikátním patentovaným řešením, které nás od konkurence odlišují. Nyní vyrábíme testovací mikrosítový bubnový i diskový filtr, tyto filtry budou zapůjčeny našim partnerům, kteří na nich budou demonstrovat funkčnost a spolehlivost našich zařízení. Pro státní sektor (komunální čistírny odpadních vod) volíme standardní cestu prodeje filtru přímo dodavateli technologie. Cílem pro tento obchodní rok je od každého partnera získat dva projekty. Dalším významným cílem, na kterém budeme společně s našimi partnery v Indii spolupracovat, je stát se do konce roku 2022 schváleným dodavatelem filtrů pro vodohospodářské státní autority v Dillí a Bombaji,“ říká odpovědný řešitel projektu Giuliano Gemma ze společnosti IN-EKO TEAM.

Kromě účasti firmy na dvou veletrzích (Paperex India 2022 – zaměřený na papírenský průmysl a IFAT India 2022, který je největším vodohospodářským veletrhem v Indii) je cílem společnosti, aby do konce roku 2022 byli partneři schopni zprovoznit filtry na místě instalace a v případě poruch byli schopni problém vyřešit osobně nebo s pomocí on-line spojení s českými techniky. K dosažení tohoto cíle jsou v plánu návštěvy českých techniků v Indii, a naopak indických techniků v ČR.

Speciální bubnový filtr společnosti IN-EKO TEAM má unikátní systém filtračních obloučků, které jsou oproti konkurenci jednoduše vyměnitelné bez pomoci jakéhokoli klíče. Jedná se o bezšroubové provedení tzv. „CLI-CLO“. Výměna jednoho segmentu trvá přibližně 20 sekund a nemůže se stát, že cokoli spadne dovnitř filtru. Buben filtru je pověšen na kevlarových pásech, což znamená, že nemá žádné ložisko, které by bylo umístěné ve vodě, tedy nemůže dojít ke kontaminaci vody oleji či jinými mazacími látkami. Dále na vstupu do filtru není žádná překážka či zábrana, díky které může docházet uvnitř filtru k turbulencím či se o překážku mohou vyvločkované nerozpuštěné látky roztrhnout a snížit tak kvalitu odtokových parametrů. Stejné technické výhody má i diskový filtr. Oproti bubnovému filtru má jinak řešené upevnění filtračních segmentů, kdy se jedná o patentovaný fixační systém opět pro velice snadnou a rychlou výměnu segmentů.

„Naší velkou výhodou oproti konkurenci je především přístup k zákazníkovi. Ve srovnání s velkými zahraničními konkurenty, kteří vyrábí sériově, máme možnost osobního přístupu k zákazníkovi. Každé zařízení je upravováno tak, aby co nejvíce odpovídalo požadavkům zákazníka a podmínkám jeho provozu. Protože nejsme jen výrobcem mikrofiltračních zařízení s dlouhodobou tradicí a známe technologii čištění odpadních vod, jsme schopni zákazníkovi poradit a doporučit nejlepší řešení. Umístěním našeho provozu v Indii získáme místní pracovní síly a tím bude možné i optimalizovat výrobu našich zařízení. Bubnové filtry nejsou v Indii tak rozšířené, a proto je v průmyslových aplikacích nabízíme primárně. Zaměřujeme se na indický trh, abychom vyvíjeli všechny aplikace pro recyklaci vody na průmyslové i komunální úrovni pro opětovné použití ve výrobě a pro zavlažování, vysvětluje Giuliano Gemma.

Filtrační zařízení firmy IN-EKO TEAM je vyráběné s ohledem na udržitelný dodavatelský řetězec: dobré životní podmínky, životní prostředí a smysl pro komunitu respektující místní tradice. Výroba těchto zařízení neznečišťuje životní prostředí. Již při prvotní konstrukci je kladen důraz na minimalizaci odpadů a celý proces vývoje výrobku je dle udržitelného designu, jsou tedy navrhovány produkty spotřebovávající méně materiálu a méně energií. Při samotné výrobě je používán jen vysoce kvalitní materiál, který je před jeho použitím ve výrobě dlouho testován. Jak již bylo zmíněno, v rámci projektu čeští zaměstnanci nové pracovníky v Indii také zaškolí a zavedou osvědčený systém kvality. Jedná se hlavně o svářeče, zámečníky a elektrikáře, kteří jsou při výrobě zařízení nezbytní.

Fotogalerie